Yeni Zelanda’da “seks kasedi” skandalı! İstifa etti…

Yeni Zelanda ana muhalefet partisinden bir milletvekilinin genç bir yurttaşa müstehcen içerik yolladığı ortaya çıkınca, kamuoyu baskılarına dayanamayan milletvekili istifa etmek zorunda kaldı.

Bu skandal, iktidardaki işçi koalisyonunu devirmek isteyen Ulusal Parti’de yaşandı. İşin daha garibi, genel seçimlere sadece 2 ay kalmıştı!

Genç bir kadına müstehcen içerik yollamakla suçlanan Ulusal Parti Milletvekili Andrew Falloon, istifa açıklamasını yaptığı esnada, yakın bir süre içinde yakın arkadaşının intiharıyla sarsıldığını ve bu sebeple psikolojik rahatsızlıkları olduğunu söyleyip, hataları için özür diledi ve istifa etti.

Ancak yine de Yeni Zelanda basını, ana muhalefet partisinden bir milletvekilinin genç bir yurttaşa (19 yaş) müstehcen içerik yollamasını akıl dışı bulup, istifayla yetinmiyor, daha fazlasını istiyor. Mesela Falloon’un yargı önünde hesap vermesini.

Ulusal Parti’nin yeni seçilen Genel Başkanı Judith Collins, ekip arkadaşının düştüğü durumu, “Bu sabah duyduğum şeyler tüyler ürpertici cinstendi.” şeklinde özetledi.

Yeni Zelanda Başbakanlık Ofisi, geçen hafta genç bir üniversite öğrencisinin Falloon’u şikayet etmesiyle beraber olayın gün yüzüne çıktığını duyurdu.

Ve ana muhalefer partisinde yaşanan skandalların ucu bucağı yok. Falloon skandalından önce bu kez yine bir Ulusal Parti Milletvekili olan Hamish Walker, kişisel Twitter hesabından Kovid-19’a yakalanmış hastaların ismini yayınlayınca görevi terk etmek zorunda kalmıştı. Tıpkı meslektaşı Falloon gibi. Ve bunların hepsi eylül ayında düzenlenmesi planlanan genel seçimlere az bir zaman kala yaşandı.

Geçen ay ülke genelinde yapılan kamu yoklamasında Jacinda Ardern’in İşçi Partisi yüzde 50’den fazla oy alarak tek başına iktidarlığa yürürken, Ulusal Parti’nin oy oranı yüzde 38’de kaldı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: