Son dakika haber oku, Haber oku!

Yağış tüm yurda yayılacak! İç ve doğuda kar, diğer bölgelerde sağanak yağış var

0 0

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege, Göller Yöresi, Batı Karadeniz kıyıları (Sinop hariç), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya dışında), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Edirne, Çanakkale ve Denizli çevreleri ile Antalya’nın batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Rize, Artvin, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgarın genellikle kuzey ve batı, zamanla Marmara’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu 3
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 9
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde sağanak yağışlı 11
Adana: Parçalı ve çok bulutlu 14
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde batı kesimleri sağanak yağışlı 14
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 9
Trabzon: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde kar yağışlı -2
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 11

NEREDEYSE TÜM YURTTA YAĞIŞ VAR!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan tahminlere göre yağışlı hava bugün ve yarın sürecek, pazar günüyle birlikte yurdun büyük kesimine yayılacak. Yeni haftada pazartesi ve salı günü Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da sağanak yağış, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da kar yağışı etkili olacak.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.