(VİDEO) SpaceX astronotları sağ salim geri döndü… Yıllar sonra bir ilk… İşte o anlar…

SpaceX ve NASA ortaklığıyla yıllar sonra düzenlenen insanlı uzay seferi başarıyla tamamlandı. 31 Mayıs’tan 3 Ağustos’a kadar, yaklaşık iki ay boyunca uzayda kalan Bob Behnken ve Doug Hurley, pazar günü, 21 saatlik uzun bir yolculuğun ardından Florida’ya bağlı Pensacola sahiline iniş yaptı.

Peki 45 yıl önce dünyalıların, uzaya insan gönderebilecek kadar teknik donanıma sahip olduğunu varsayarsak, bu seferi diğerlerinden ayıracak ne yaşandı derseniz, öteki bütün insanlı uzay seferleri devlet desteği ile düzenlenirken, 45 yıl sonra, 2020 yılında ilk kez özel bir şirket tarafından uzaya iki astronot gönderildi. Her ne kadar “özel şirket gönderdi” ifadesi kullanılsa da, unutmadan, NASA’nın SpaceX ve Boeing’e 8 milyar dolar fon ayırdığı biliniyor.

Uzay aracının düşeceği yeri tahmin eden tekne sahipleri, düşüşten çok önce bölgeye gelip tarihi ana şahitlik ettiler. Daha sonra NASA ve SpaceX flamalı kurtarma ekipleri, uzay aracının düştüğü yere akın edip, uzay aracını bir vinç aracılığıyla kargo gemisinin üzerine sabitlediler.

Dünyaya geri dönüş sırasında 85 fahrenheit sıcaklığı gören uzay aracının, 3 bin 500 fahrenheit sıcaklığa kadar dayanabileceği biliniyor. Tarihi ana şahitlik eden astronotlar, NASA’ya tekrar katılmadan önce sağlık kontrolünden geçecek.

Behnken ve Hurley, cumartesi günü erken saatlerde uzay istasyonundan ayrılıp 21 saatlik uzay yolculuğunun ardından sağ salim Dünya’ya geri dönmeyi başardılar. Doug Hurley, pazar sabahı oğlunun mesajıyla uyandı. Uzay kapsülüne gönderilen mesajda, “Uzaya gittiğiniz için mutluyum ama eve geldiğiniz için daha mutluyum.” ifadeleri yer alıyordu.

SpaceX’in çılgın projesi için NASA astronot ve ciddi finansal destekte bulunmuştu. Pazar sabahı her iki astronotlarınında sağlıklı bir şekilde Dünya’ya geri dönmesi en çok onları sevindirdi desek abartı kaçmaz. NASA’nın kurumsal Twitter adresinden yapılan paylaşımda, “İki başarılı görevin ardından NASA astronotlarının Dünya’ya dönmesi harika. Herkese teşekkürler.”

One thought on “(VİDEO) SpaceX astronotları sağ salim geri döndü… Yıllar sonra bir ilk… İşte o anlar…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: