Usta oyuncu Genco Erkal’dan mesaj var: “…ve ben BAHTİYARIM”

Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal, bugün 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma izninden faydalanıp dışarı çıktı. Nazım Hikmet’in şiiriyle hislerini anlatırken; “Uzun süre sonra ilk kez” diyen Erkal, doğayla kavuşması üzerine Nazım Hikmet’in “Bugün Pazar” şiirini takipçileriyle paylaştı. 

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında tiyatro sahneleri ve daha birçok toplumsal mekan kapatılmıştı. Daha sonra alınan tedbirlerin içeriği ve kapsamı genişletilmiş, ve 65 yaş üstü insanların sokağa çıkması kısıtlanmıştı. Aslında Genco Erkal’ı asıl yıkan şeyin, kendi yaş grubuna getirilen yasaktan ziyade, tiyatro sahnelerinin kapatılması olduğu aşikar.  O, yarım asırdan daha uzun süredir Türkiye tiyatroculuğunun önemli isimlerinden birisi. Onu Nazım Hikmet Oratoryo’sunda da görebilirsiniz, Karl Marx çeviri eserinde de. 

“VE BEN BAHTİYARIM…”

61 yıl boyunca birçok oyun yazan ve birçok oyunda rol alan usta oyuncu, bugün 65 yaş üstü vatandaşlara verilen izni kullanıp sokağa çıktı, ve hislerini Nazım Hikmet’in “Bugün Pazar” şiiriyle tercüme etti; “Bugün pazar… Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar… Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar mavi, bu kadar geniş olduğuna şaşarak kımıldanmadan durdum. Sonra saygıyla toprağa oturdum… Dayadım sırtımı duvara; bu anda ne düşmek dalgalara, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım… Toprak, güneş ve ben… Bahtiyarım”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: