Tunus’ta yeni başbakan ataması yapıldı… Kays Said, protestoların sona ermesini umut ediyor…

Kovid-19 pandemisinin sağlık ve ekonomik yönü olduğu kadar politik yanı da dikkate değer. Dünyanın farklı bölgelerinde, aynı anda hükümetler eleştiriliyorsa, sokak gösterileri düzenleniyorsa bunun ardında ortak kaygı var.

O da geleceğe yönelik belirsizlik. Artan endişeler. İşsiz kalan milyonlarca insan. Ve daha nicesi. Sadece Amerika’da 45 milyon insanın işini kaybettiği söyleniyor. Amerika’dan binlerce kilometre uzaklıktaki Tunus’ta benzer politik olaylar yaşanıyor. 

Büyük umutlarla iktidara gelen Kays Said’in, başbakan olarak seçtiği İlyas Fakfak’ın adı yolsuzluk skandalına karışınca Tunus halkı sokaklara dökülmüştü.

Çıkar çatışmalarının yoğunlaşması ve halkın hükümeti topa tutmasıyla harekete geçen Cumhurbaşkanı Kays Said, Fakfak’ın yerine İçişleri Bakanı’nı Başbakan olarak seçti.

46 yaşındaki Hişem Meşişi’yi diğer adaylardan ayıran en güçlü özelliği, bağımsız olması. Bulunduğu göreve kendi imkanlarıyla gelip, hiçbir siyasi partiden destek almamış olması. Bu tip bir seçimi yapan Said’in aklında, ülkedeki protestoları sonlandırmaktan başka bir şey yok. 

Ancak Meşişi henüz göreve başlamış değil. Göreve başlamak için ilk önce meclisten güven oyunu almak gerekiyor. Meşişi’nin güvenoyu almak için sadece 1 ayı var. Eğer Tunus Parlamentosu, Meşişi’nin Başbakanlığını onaylamazsa, Kays Said yeniden devreye girip, yeni seçimlerin düzenlenmesini talep edecek.

Yolsuzluk skandalıyla istifaya zorlanan Fakfak’ın yerine, eski Ilımlı-İslam ideasını benimseyen partiden Raşid Gannuşi’nin göreve getirilmesi isteniyor. Bu yüzden yeni Başbakan adayı Meşişi, güvenoyunu alamayabilir.

Tunus’ta, Kays Said’ten sonraki siyasi otorite şeklinde tanımlanan Meşişi, İçişleri Bakanlığı görevinin yanı sıra Said’e danışmanlık yapıyor. Bunun dışında, 2011 yılındaki Ulusal Yolsuzluk Komisyonu’na başkanlık yapmış. Yani, yolsuzluğa uzak bir isim değil.

Ancak Tunuslu analistler, borç batağına sürüklenmiş ülkenin, IMF’in acı reçetesini uygulamaktan başka çaresi olmadığını ileri sürüp, Meşişi’nin göreve gelse bile olumsuz bir döneme denk geldiğini düşünüyor. Birçok Tunuslu, daha elverişli kamusal hizmet, daha konforlu yaşam ve daha fazla gelir talep ederken, Tunuslu siyasetçiler sorunla yüzleşmek yerine ofise tıkalı görev sürdürüyor. 

Yeni koronavirüs pandemisi nedeniyle Tunus ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5 oranında küçülüp, GSYİH’in yüzde 7’sine tekabül bir cari açık yaşanacağı tahmin ediliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: