Son dakika haber oku, Haber oku!

Tepkiler gelince karardan vazgeçildi! Düzenleme bekliyorlar

0 14

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ağırlığı 3 bin 500 kilogram altında kalan kamyonet tescilli hafif ticari araçlara getirilen kantara girme zorunluluğu, yaşanan yoğunluk ve hususi kullanımın çok olması nedeniyle iptal edildi.

Sektör temsilcilerinden edindiğimiz bilgiye göre; Tonajı 3.500 kg olan kamyonetler, bizim hazır gıda sektöründe kullanmış olduğumuz altı tekerlekli kamyonetlerin ağırlığı 3.500 kilogram taşıma hakkı var. Ama burada aracın ağırlığı 2.800 ile 3.000 bin kg arasında değişiyor. Kantara girdiğimizde biz tonaj cezası alıyoruz. Tonaj cezası da 28 bin TL civarında.

Günümüzün maliyetlerinde mazot, lastik, araç bakımı, eleman ve diğer maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda biz 500 kilo ile bu araca dağıtım yaptıramıyoruz, maliyetlerimizi karşılamıyor, maliyet giderlerimizin üstünde kalıyor. Maalesef biz bu araçları 5,5, 6 ton yük ile çıkarmak zorunda kalıyoruz. Bu yük ile çıktığımız zamanda da trafik polisleri her aracımızı kantara çekiyor. Kantar cezaları da ağır. Biz bununla ilgili bir yasal düzenleme istiyoruz. Bugün taze gıda dağıtımı yapan herkes bu durumdan mustarip.

Biz bu dağıtımı kamyonlar ile yapamıyoruz çünkü kamyon yasak saatine saatine takılıyoruz. Kamyonlar saat 10:00’na kadar şehir içi trafiğine giremediği için burada bu sefer böyle bir sorun ile karşılaşıyoruz. Orda bu seferde kamyon yasak saatine takıldığımız için ceza alıyoruz. 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.