TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, gözaltı skandalıyla ilgili açıklama yaptı, “Kınıyoruz”

Dün akşam saatlerde Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, polis ekiplerine kimliğini göstermediği gerekçesiyle gözaltına alınmış, o anlar bir başka ilin, Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt tarafınca kamuoyuna duyurulmuştu.

Ailesiyle birlikte yemek yediği sırada, kimliğini göstermediği için gözaltına alınan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, olay her ne kadar gece saatlerinde yaşanmış olsa da Türkiye’nin gündemine oturdu.

Bu sıra dışı olayın ardından gözler Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na ve onun yapacağı açıklamaya çevrildi.

Ekrem Dönmez’in ailesiyle birlikte yemek yediği sırada kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınayan Feyzioğlu, kişisel Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun açıklaması şu şekilde;

“Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz. Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir. Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: