Son dakika haber oku, Haber oku!

Suriyeliler için seyreltme projesi! Ankara’da başladı

0 2

İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 10 Ağustos’ta Emirhan Yalçın’ın (18) 2 Suriyeli tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından olayların çıktığı Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde, yabancıların mekansal yoğunlaşmasını önlemek için ‘seyreltme’ projesi başlattı. Proje kapsamında 4 bin 514 Suriyeli, ilçeden başka yerleşim yerlerine nakledildi, Suriyelilerin kullandığı 309 metruk bina yıkıldı, 177 iş yeri kapatıldı. Altındağ’da pilot olarak uygulanan projenin tüm illerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

YOĞUNLAŞMA OLMAYACAK

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Altındağ’daki olayların ardından yabancıların mekansal yoğunlaşma-kümeleşmelerinin önüne geçmek amacıyla ‘seyreltme’ çalışması başlattı. Proje kapsamında, ilçedeki Suriyeli ailelerle bire bir görüşmeler yapılarak, başka yerleşim yerlerine nakilleri sağlandı. Yer değişikliğinin, mahalle düzeyinde, belirlenen oranlar üzerinde yabancı yerleşim tespit edilmesi halinde gerekli teşvikler sağlanarak gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

10 BİN YABANCI KURALI

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, Altındağ’da pilot olarak uygulanan projenin tüm illerde yaygınlaştırılmasının hedeflendiği belirtilerek, “Başta 10 binden fazla yabancının bulunduğu illerde sosyal tansiyonun ve güncel gelişmelerin hızla takip edilebileceği mekanizmalar kurulmakta, mahalle düzeyinde belirlenen oranların üzerinde yabancı yerleşiminin tespit edilmesi halinde çeşitli araçlarla gerekli teşvikler sağlanarak rızaya dayalı yer değişikliklerinin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Pilot çalışma Altındağ İlçesi’nde başlatılmış olup, edinilen saha tecrübesi ve alınan başarılı sonuçlar gözetilerek uygulamanın tüm illerde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir” denildi.

İKAMET SINIRI GETİRİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ankara’da medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiği ‘Göç Buluşması Toplantısı’nda, Türkiye’de geçici koruma statüsünde 3 milyon 700 bin Suriyeli bulunduğunu söylemişti. Soylu, “Bazı bölgelerde yüzde 25’in üzerinde Suriyeli nüfusu var. Bu ölçeğe göre bir daha buraya ikamet almama sınırı koyduk. Kapattık orayı. Sadece Suriyeli değil hiçbir yabancı almıyoruz” demişti.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.