Son dakika haber oku, Haber oku!

Striletska o anları anlattı! ‘Vakum bombası attılar’

0 8

Henüz daha geride bıraktığımız Ekim ayında Kateryna Monzul, Maryna Striletska ve Svitlana Grushko kadın hakem üçlüsü Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kapsamındaki Andorra – İngiltere maçında görev alarak tarihe geçmişlerdi.

İlk kez bir İngiltere A Milli Takım maçında görev alan kadın hakemler, Rusya’nın yoğun saldırısı altındaki ülkeleri Ukrayna’da mahsur kaldılar.

O maçta yardımcı hakem olarak görev yapan Maryna Striletska, ülkesinde yaşananlara ilişkin İngiliz basınından Mirror’a açıklamalarda bulundu. Tarihe geçen görevlendirmeden sadece 5 ay sonra Striletska’nın yaşadıkları savaşın acı yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

İşte Ukraynalı kadın hakem Maryna Striletska’nın Mirror’a verdiği o röportaj:

“Ben ve ailem, evde oturuyoruz. Şimdi altıncı günümüzdeyiz. Bazen patlamalar oluyor. Tankların patlatıldığını duyuyoruz. Sabahları antrenman falan yapamıyorum veya dışarı çıkamıyorum. Hiç güvenli değil”

‘Monzul ve Grushko ile temas halindeyim’

“Meslektaşlarım Monzul ve Grushko ile sürekli temas halindeyim. Şu anda bulundukları yer daha sakin”

“Vakum bombası attılar”

“Şimdi benim köyümde ortalık sakin ama komşu köylerde çatışmalar devam ediyor. Oradaki patlamaları, bombaları duyabiliyoruz. Yaşadığım yerden 40 km uzaklıktaki Okhtyrka’ya tarihte ilk kez vakum bombası attılar”

Şimdilik en güvenlisi evde kalıp dua etmek. Saklanabileceğimiz bir bodrum katımız var. Bodruma yakın şekilde yerde uyuyoruz”

‘Evlerimize gelip her şeyimizi alacaklar’

“Ruslar, evlerimize makineli tüfeklerle gelecekler. Açlar ve bizden yemek, su isteyecekler. Sonra da her şeyimizi alacaklar. Ukraynalılar korkusuz. Ellerimizle mayın taşıyoruz, silahsız tankları durduruyoruz ve bunlar için sadece vücudumuzu kullanıyoruz. Evlerimizi korumak için evde Molotof kokteylleri hazırlıyoruz.”

“Ukraynalılar ve Ruslar arasındaki fark onların korkak olmaları… Korkutulmaları ve yanlarındakiler hapishanelere sürüklenirken sadece durup izlemeleridir. Ukrayna’da biz özgür insanlarız. Bir demokraside yaşıyoruz. Halkımız taşları toplayıp polislere attı. Öyle olmasa başkan ve yardımcıları bulunup öldürülürdü. Herkes bunu Turuncu Devrim olarak gördü”

‘Bizi yanlış bilgilendirmek istiyorlar’

“Artık Rusya’nın devre dışı bırakmaya çalıştığını, internet bağlantımızın kesileceği bilgisini alıyoruz. Bizi içeriden yanlış bilgilendirmek istiyorlar. Bunu insanlar direnmeyi bıraksın diye yapıyorlar. Zaten Kherson şehrinde iletişim kanalları aracılığıyla Volodymyr Zelenskyy’nin ülkeyi Rusya’ya teslim ettiğini söylüyorlar ama kimse buna inanmıyor. Ülkemize inançla sonuna kadar savaşacağız.  Artık bu bizim hayatımız”

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.