Son dakika haber oku, Haber oku!

Son Dakika! Rusya Parlamentosu, Ukrayna’nın doğusundaki iki bölgenin bağımsızlığının tanınmasını önerdi

0 29

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz azalmak yerine giderek artıyor. ABD İstihbaratı Rus işgalinin her an başlayabileceğini belirtirken, Moskova da Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk’te, ayrılıkçıların kurduğu sözde cumhuriyetlerin tehlike altında olduğunu ve işkence yapıldığını iddia etti. Propaganda savaşlarının da yaşandığı dönemde, Rus milletvekillerinden kritik bir adım geldi.

PUTİN’İN PARTİSİ TASARIYI HAZIRLADI

Rus lider Putin’in partisi “Birleşik Rusya Partisi” milletvekillerinin öncülük ettiği çalışmada, Luhansk ve Donetsk’in Moskova tarafından tanınmasını içeren tasarı hazırladı.

KARAR PUTİN’E GÖNDERİLECEK

Gelen son dakika haberine göre; Rusya Federasyonu Devlet Duması, Ukrayna’nın doğusunda bulunan ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bölgelerinin Rusya tarafından tanınması lehinde karar aldı. Karar Putin’e gönderilecek.

LUHANSK VE DONETSK’İ REFERANDUMLA KENDİLERİNE KATMANIN PEŞİNDE

Putin’in ise, bunu bir koz olarak kullanması bekleniyor. Zira bölgede Rus nüfusu çok daha fazla. Putin bu kozla, Batı ve Kiev’den istediklerini almak için bastıracaktır. Alamadığı takdirde ise bu kararı onaylayarak, iki sözde cumhuriyetinin olası referandumla kendilerine katılmasının önünü açmış olacak.

İşte Duma’da kabul edilen metnin tamamı.

BU SÖZDE CUMHURİYETLER NASIL KURULDU?

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz, 2013-2014 yıllarında başladı. Moskova yönetiminin Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan süreçte Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı güçleri destekleyerek, Donbass bölgesinde “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Luhansk Halk Cumhuriyeti” adı altında iki küçük özerk yönetim kurulmasına arka çıktı.

KIEV YILLARDIR TOPRAKLARINI GERİ ALMAYA ÇALIŞIYOR

Aradan 8 yıl geçmesine rağmen Rusya destekli ayrılıkçılar varlığını sürdürüyor. Kiev yönetimi de yıllardır topraklarını geri almaya çalışıyor.

Karadeniz, Ukrayna, Savaş, Rusya, Dünya, Haberler

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.