Son dakika haber oku, Haber oku!

Son Dakika: EPDK’dan elektrik dağıtım şirketlerinin elektriği yüksek karla sattığı tezlerine cevap: Astronomik seviyede kar kelam konusu değil

0 2

Yeni gelen tarifeli fatura sistemiyle alakalı olarak son zamanlardaki dağıtım şirketlerinin bu süreçteki yararı tartışmalara neden olmuştu. Mevzuyla ilgili EPDK’dan açıklama geldi.

Savlarla ilgili EPDK’dan yapılan açıklamada “Son günlerde bilhassa toplumsal medyada kurumumuz tarafından belirlenen elektrik tarifeleri, dağıtım şirketlerinin bu süreçteki yararı ve bu çıkarın tüketicilerin elektrik faturasına tesirine yönelik gerçekle hiçbir alakası bulunmayan haber ve yorumlara rastlanmaktadır” denildi.

Açıklamanın devamında şu sözler kullanıldı:

“DAĞITIM ŞİRKETİ ELEKTRİK SATIŞI YAPMAZ”

“Öncelikle dağıtım şirketi ve misyonlu tedarik şirketi iki farklı hükmî kişiliktir. Dağıtım şirketi elektrik satışı yapmaz… “kargo işi” yani nakliyecilik ile vazifelidir.

Dağıtım Şirketleri; dağıtım şebekesini işletmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, arıza bakım ve tamir yapmak, irtibat taleplerini karşılamak, gerekli şebeke yatırımlarını gerçekleştirmek ve tüm sistem kullanıcılarına ayrım gözetmeyen elektrik dağıtım ve temas hizmetleri sunmakla vazifelidir. Hasebiyle dağıtım şirketi elektrik satışı yapmamaktadır. Dağıtım şirketi kargo işi yani nakliyecilik ile vazifelidir. Şebekenin işletilmesinden sorumlu şirkettir. Bu şirketler 21 adet olup özelleştirme ile verilen şirket isimleri ile devam etmektedir.

“ELEKTRİĞİ VAZİFELİ TEDARİK ŞİRKETLERİ SATAR”

Tüketicilerimize elektriği dağıtım şirketleri değil, vazifeli tedarik şirketleri (gtş) satar. Bu şirketlerin tarifeleri epdk tarafından belirlenir. Bu tarifeler dışında şirketler kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama ya da artırım yapamazlar.

GTŞ’ler hür piyasadan (ikili mutabakatlar ve/veya elektrik Borsası olan EPİAŞ üzerinden) yahut EÜAŞ üzerinden satın aldıkları enerjiyi özgür olmayan tüketicilere yahut ikili muahedesi bulunmayan tüketicilere düzenlenen tarife üzerinden satmakla mükelleftirler. Bu şirketler, EPDK’nın belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz.

TOPLUMSAL MEDYADAKİ TARTIŞMALARA KARŞILIK

Şirketler 32 kuruşa satın aldığı elektriği vatandaşa astronomik karlar ile mi satıyor? Gerçek sayılar nedir? Toplumsal medyada çokça atıf yapılan aşağıdaki Heyet kararında açıkça dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp için yaptığı satışlarda fiyatın 31,8592 kuruş/kwh olduğu tabir edilmiştir. Lakin kelam konusu fiyat, yalnızca güç fiyatıdır. Rastgele bir vergi dahil değildir. GTŞ’ler son tüketicilere yaptığı elektrik satışının yalnızca %20’sini EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa almaktadır.

2022 yılı için yapılan perakende satış tarifelerinde GTŞ’lerin yaklaşık 125 milyar kwh’lik bir elektrik satışı olacağı öngörülmüştür. Bu elektriğin 25 milyar kwh’lik kısmı EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa alınacağı, geri kalan 100 milyar kwh’lik kısmı ise spot piyasadan yaklaşık 150 kuruştan alınacağı öngörülmüştür. Münasebetiyle yük ortalama güç alım fiyatı 125 kuruş/kwh civarındadır.

“ŞİRKERLERİN EPDK’NIN BELİRLEDİĞİ FİYATLARA NAZARAN KAR ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Devlet sübvansiyonu ile gtş’ler vatandaşlarımıza daha ucuza elektrik satmaktadır. Şirketlerin, epdk’nın belirlediği oranların üzerinde kar etmesi ise mümkün değildir.

GTŞ’ler, 125 kuruşa mal ettiği elektriği mesken düşük kademeye 79, mesken yüksek kademeye 135 kuruş, endüstriye (OG) 156 kuruş ve ticarethaneye (AG) 189 kuruşa satmaktadır.

GTŞ’lerin, EÜAŞ’tan 32 kuruşa elektrik alıp endüstriye 1 TL 75 kuruş, ticarethane 2 lira 74 kuruş, hanelere 1 lira 37 kuruş (210 kwh altı), 2 lira 6 kuruş (yüksek kademe) fiyatlar ile satış yaparak %330-%546 kar yaptığı biçimindeki bilgi gerçek değildir. GTŞ’ler, düzenlenen tarife içindeki müşterilere yapacakları güç satışından elde edecekleri kar oranı “Net Kar Marjı” ile sonlandırılmış olup bu oran 2021-2025 periyodu için %2,38 olarak belirlenmiştir. Yani sav edildiği üzere 32 kuruşa elektrik satın alınarak astronomik seviyede kar elde edilmesi mutlaka kelam konusu olamaz.

Devletimiz, bütün kesin müşterileri eüaş üzerinden evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da desteklemeye devam etmektedir. 2022 yılında eüaş’ın gtş ve dağıtım şirketlerine satmayı düşündüğü yaklaşık 60 milyar kwh’lik elektrik gücünü piyasa fiyatı olan 150 kuruş yerine 32 kuruşa satarak en son tüketicileri yaklaşık 70 milyar tl desteklemektedir.”

Elektrik Faturası, Epdk, Artırım, İktisat, Şimdiki, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.