Son dakika haber oku, Haber oku!

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’ya yönelik harekat sonrası güvenlik zirvesini topluyor

0 9

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Luhansk’ı tanımasıyla başlayan gerilim hiç olmadığı kadar yükseldi. Rusya ordusu Donbas bölgesine bu sabah itibarıyla özel bir askeri harekat başlatırken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenksiy ise ülkede sıkıyönetim ilan etti.

MİLLİ GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANIYOR

İki ülke arasında yaşananlar tüm dünya tarafından yakından takip edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güvenlik zirvesini toplama kararı aldı. Toplantının saat 11.00’de Beştepe’de düzenlenmesi bekleniyor. NATO çerçevesinde atılacak adımlar ele alınacak.

ERDOĞAN, HAREKAT SONRASI PUTIN İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, harekat sonrasında bir kez daha görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamada “Liderler, Rusya’nın Donetsk ve Logansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanımasına ilişkin durumu ele alarak görüş alışverişinde bulundu. Putin, Ukrayna makamlarının Donbass’taki saldırganlığına ve Minsk Anlaşmalarını uygulamayı kategorik olarak reddetmelerine dayanarak bu kararı almanın somut gerekliliğini vurguladı.

ÜLKE İLİŞKİLERİ ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuya ilişkin bilinen görüşlerini paylaştı. Rusya Federasyonu için uzun vadeli ve yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri oluşturma konuları da görüşmede ele alındı. Bu bağlamda Putin Rusya’nın meşru endişelerini ve taleplerini görmezden gelme girişimine dönüşen NATO ve ABD’nin tepkisinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Liderler, Rus-Türk ilişkilerinin çeşitli formatlarda devam ettirilmesi konusunda anlaştı.”

ERDOĞAN DİPLOMASİ ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Sputnik’in haberine göre; Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de diplomasi çağrısı yaptı. Erdoğan, Donetsk ve Luhanks kararına karşı olunduğunu bir kez daha aktardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise NATO’nun endişelerini gözardı ettiğini söyleyip güvenlik gerekçelerinden bahsetti.

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.