Shinzo Abe’nin koltuğu sallanıyor… Oy satın almışlar…

Japonya’da Başbakan Shinzo Abe’nin koltuğu sallanıyor. Son aylarda koronavirüs sürecini yönetemediği için sıkça eleştirilen Abe, son çıkan “çalıntı oy” iddialarıyla ağır yara aldı.

Japonya’nın devlet haber ajansı NHK’de çıkan habere göre, Abe’nin eski kabinesinden Adalet Bakanı ve bu bakanın milletvekili eşi; oy çaldıkları gerekçesiyle dün gece geç saatlerde tutuklandı. Kamuoyu yoklamalarında ciddi oy kaybettiği görünen Abe, son darbeyle birlikte iyice köşeye sıkıştı.

Japonya Başbakanı sadece koronavirüs ve çalıntı oy iddialarıyla topa tutulmuyor. Abe’nin döneminde emeklilik yaşı yükseltildi, turizm sektörune yatırım yapılmadı ve küçük ölçekteki işletmeler gerekli yardımları alamadı… Bunun gibi bir çok sebep var

Japon savcıları eski Adalet Bakanı Katsuyuki Kawai ve eşi Anri Kawai’yi toplam 100 seçmene milyonlarca yen teklif ettiğini iddia etti. İddiaların ardından Kawai çifti gözaltına alındı.

Suçlamaların ardından açıklamalarda bulunan Katsuyuki Kawai, “Yemin ederim ki vicdanımı zedeleyecek hiçbir işte bulunmadım” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: