Seul Belediye Başkanı intihar etti! Tecavüzle suçlanıyordu!

Güney Kore polisi, uzun süredir kayıp olan Seul Belediye Başkanı’nın ölü bulunduğunu açıkladı. Bir süredir sekreterini tecavüz ettiği iddiasıyla suçlanan Park Won-Soon’a ulaşılmıyordu. Polis ekipleri, Won-Soon’a ait telefonun son sinyal bıraktığı lokasyona gidip onun cansız bedeniyle karşılaştılar.

Yüzlerce Güney Kore polisi, Seul Belediye Başkanı’nı bulmak için akşam vakti operasyona başladı. Ve Belediye Başkanına ait telefonun en son Seul’daki MT Bugak’ta sinyal verdiği belirlendi. Olay yerine intikal eden polis ekipleri gördükleri manzara karşısında “küçük dilini yuttu” desek yanlış olmaz. Çünkü ülkenin en önemli siyasi figürleri arasında gösterilen Won-Soon’un “intihar ettiği” gerçeğiyle yüzleşmek epey zor olsa gerek.

Park Won-Soon’un cansız bedenine ulaşılmasının ardından kameraların karşısına geçen Güney Kore polisi, Won-Soon’un ölümüne dair detay vermekten kaçınıp, son günlerdeki “tecavüz iddialarıyla-ölümü arasındaki” ilişkiye dayalı kuvvetli kanıtların olmadığını ileri sürdü.

YonHap Haber Ajansı, Park’ın eski sekreteri tarafından “tecavüz suçlamasıyla” itham edildiğini ve çarşamba gününden itibaren arandığını yazdı.

Park Won-Soon’un kızı, babasının çarşamba günü saat 17:17’de vasiyetname benzeri bir metni arkasında bırakıp kayıplara karıştığını söyledi. 2011 yılından bu yana Kore siyasetinin öncüleri arasında sayılan Won-Soon’un ani ölümü ile son günlerdeki tecavüz skandalı arasında bir bağın olup olmadığı; gerek Kore basını gerek dünya basını tarafından büyük bir titizlikle araştırılıyor.

10 milyon nüfuslu Seul’u 2011’den bu yana yöneten Won-Soon, koronavirüs pandemisi sırasında aldığı kapsayıcı tedbirlerle halkın takdirini kazanmış; toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemiş ve insan hakları aktivistleriyle güçlü diyalog kurmuştu. Buna benzer birçok etmenden dolayı Park Won-Soon’un, 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde liberallerin adayı olacağı düşünülüyordu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: