Son dakika haber oku, Haber oku!

Şekerlemenin küresel listesinde bir Türk şirketi daha!

0 6

Her yıl küresel ölçekte şekerlemenin en iyi 100 şirketini sıralayan Candy Indrustry, 2022 Küresel En İyi 100 şekerleme şirketi listesini (2022 Global Top 100 candy companies) açıkladı.

Şekerleme şirketleri pandemiye rağmen satışlarını artırdı

Pandeminin devam eden etkisini gösteren listeye göre, şeker şirketlerinin tedarik zinciri ve işgücü zorluklarına rağmen gelişmeye devam ediyor. Personel ve malzeme temini ile ilgili sorunlara rağmen, birçok şekerleme şirketi geçen yıl satışlarını artırdı. Bu amaçla, müşterilere yönelik uygulanabilir çözümler, yeni şekerleme kreasyonları ve yenilikçi yollar geliştirildi.

Olumsuzlukların da etkisiyle, Küresel En İyi 100 Şekerleme Listesi’ne 2022 yılında yeni eklenenler olduğu gibi, aynı sayıda bazı şirketler de listeden düştüler.

Kervan Gıda, Dünyanın ilk 100 şekerleme şirketi arasında!

85 ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’nin en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2022 Global Top 100 Candy Companies – 2022 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesine 82’inci sıradan girdi.

Kervan Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., Ekim 2020-Eylül 2021 yılı arasında 193 milyon dolarlık satış, yaklaşık 2 bin 600 çalışanı ve altı fabrikası ile listeye girdi. Genel listenin 82’inci kendi kategorisinin 6’ıncı sırasında yer alan şirket, Mart 2021’de dünyanın önde gelen perakende firmalarından Walmart’ın Brezilya ve ABD’deki mağazalarına Bebeto marka ürün satışına başlayarak, uluslararası bir başarı elde etmişti.

Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, faaliyet alanlarının en prestijli sıralamasında yer almanın sadece şirketin değil Türkiye’nin bir başarısı olduğunu, bir sonraki hedeflerinin kendi kategorisinde ilk beşe girmek olduğunu söyledi. Halka arz olmak başarı sorumluluğu getirdi

2020 yılı sonunda gerçekleşen halka arzın en önemli hedefinin global Pazar yatırımlarını artırmak olduğunu ve bu hedefi yakaladıklarını vurgulayan Başar, “Halka arz gelirlerinin yüzde 55’inin global pazar yatırımlarına yönlendirilmesi planı başarıyla uygulandı. 2021 yılında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchów ve iştiraki PWC Odra’nın çoğunluk hissesini aldık. Bu hamle 72.000 ton olan üretim kapasitemizi 100.000 tona çıkarmamızı sağladı. Sadece üretim kapasitemiz değil, küresel seviyede marka bilinilirliğimiz de arttı. Bizi dünya sıralamasında yukarı taşıyan bu ve buna benzer hamleleri sürdürecek ve yatırımcımızın yüzünü her zaman güldürmeyi başaracağız” dedi.

Şekerlemenin En İyileri Listesindeki yeniler

2022 yılı listesinde yeni olan şirketler şöyle:

Tayvan’dan Want Want China Holdings Inc., şekerleme dışı ürünler de dahil olmak üzere tahmini 848 milyon dolarlık satış, 42.000’den fazla çalışan ve 35 fabrika.

Grupo CRM, Minas Gerais, Brezilya’dan Kopenhagen Chocolates Brasil Cacau, tahmini 327 milyon dolarlık satış, 1.000 çalışan ve bir fabrika.

Japonya Osaka’dan UHA Mikakuto Co., şekerleme dışı ürünler de dahil olmak üzere tahmini 290 milyon dolarlık satış, yaklaşık 400 çalışan ve dört fabrika ile. Danimarka, Ballerup’tan Toms Gruppen, tahmini 224 milyon dolarlık satış, 900’den fazla çalışan ve beş fabrika.

İstanbul merkezli Kervan Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., tahmini 193 milyon dolarlık satış, yaklaşık 2.600 çalışan ve altı fabrika.

Pakistan, Karaçi’den Ismail Industries, tahmini 166 milyon dolarlık satış, 2.000’den fazla çalışan ve 10 fabrika.

Sektördeki satın almalar

Kervan Gıda’nın Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden biri olan ZPC Otmuchów’un ve bağlı kuruluşu PWC Odra’nın hisselerini satın almasının yanı sıra, Filipinler’den Universal Robina Corp., çikolata kaplı bisküviler üreten Munchy’s’i satın alırken, Oceania snack barlarını elden çıkardı.

İrlanda’dan Valeo Foods Group, Ocak 2021’de Alman Schluckwerder Holding GmbH’yi satın alarak şekerleme bölümünü 14 fabrikaya ve 2.780 çalışana genişletti.

Ragolds’un sahibi Oliver Schindler, şimdi her ikisi de Almanya merkezli Inworld GmbH’nin yüzde 50’sine sahip.

Geçen Nisan ayında Nestlé, Nature’s Bounty gibi markaları da içeren The Bountiful Company’yi 5,75 milyar dolara satın aldı.

Mars’ın zirvede yer aldığı listedeki Türk şirketleri

2022 Global Top 100 candy companies listesinin zirvesinde, yıllık 20 milyar dolarlık şekerleme satışıyla ABD Şikago merkezli Mars Wrigley yer aldı.

Türkiye’de de faaliyet gösteren Lüksemburg ve İtalya merkezli Ferrero yıllık 14 milyar 268 milyon dolarlık tahmini satışıyla ikinci sırada iken, yine Türkiye’de de üretim ve ihracat yapan Mondelez International 11 milyar 775 milyon dolarlık yıllık satışlarıyla üçüncü sırayı aldı.

Yıldız Holding’in yurt dışı operasyonlarının çatı kuruluşu, merkezi İngiltere’deki pladis 3,9 milyar dolarlık satışıyla 7., Şölen Çikolata 370 milyon dolarlık satışıyla 57., Elvan Grup 320 milyon dolarlık satışla 66., Bifa 250 milyon dolarla 72., Kervan Gıda 193 milyon dolarlık satışla 82. Sıradan listeye girmeyi başardı.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.