Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali üçüncü gününde: Kiev’de ağır bombardıman

0 4

Ukrayna’daki yıkım uydu fotoğraflarına yansıdı

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi 3. gününde devam ediyor. Başkent Kiev’de sabah saatlerinde patlamalar duyuldu, ardından saldırılar yoğunlaştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri harekat başlattıklarını duyurmuştu. Rus güçleriyle Ukrayna askerleri arasında çatışmalar sürerken, askeri müdahalenin faturası ağırlaşıyor. Ukrayna, siviller ve askerler olmak üzere toplam 137 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. On binlerce Ukraynalı, yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

06.46 ABD’nin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e Rusya tarafından yakalanması ya da öldürülmesini önlemek için kendisini Kiev’den çıkarmayı teklif ettiği ancak Zelenskiy’nin bu teklife şu ana kadar olumsuz yanıt verdiği iddia edildi.

06.35 Reuters, Rus askerinin Melitopol’e girdiğini iddia etti. Birliklerin Ukrayna’nın güneyindeki kente girdiği belirtildi. 

06.24 Ukrayna’nın başkenti Kiev’de internet bağlantılarında kesintiler yaşanıyor.

06.08 Ukrayna ordusu, Cumartesi günü yaptığı bir Facebook paylaşımında, Kiev’deki bir askeri üsse yapılan saldırının püskürtüldüğünü duyurdu.

03.59 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna hava savunma sistemlerinin, Vasilkiv bölgesinde Rus hava indirme birlikleri paraşütçü askerleri taşıyan İl-76 model uçağı vurduğu bildirildi.

03.17 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Bugün zor bir gündü fakat gece çok daha zor olacak. Gece saldıracaklar” ifadelerini kullandı.

02.46 Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) bugün yapılan oylamada, Ukrayna’daki saldırılarını kınayan karar tasarısını veto etti.

01.17 Pentagon, NATO Mukabele Kuvveti’nin aktifleştirilmesi kapsamında ittifak tarafından yapılacak talepleri karşılamaya hazır olduklarını açıkladı.

01.06  ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “NATO’ya katılmak isterlerse İsveç ve Finlandiya’ya kapılar açık” ifadeleri kullanıldı.

 

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.