Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali 9. gününde: Türkiye de risk altındaydı, beklenen açıklama geldi

0 4

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 9’uncu gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

13.08 Rus ordusunun, Kiev’in kuzeydoğusunda yer alan Çernihiv kentine düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısı 47’ye çıktı.

KARADENİZ VE AVRUPA ÜLKELERİ TEHLİKE ALTINDAYDI

12.53 Rusya’nın gece vurduğu Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile alakalı önbemli bir açıklama geldi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, çatışmalar sonucunda reaktörün zarar görmediğini, radyoaktif sızıntının da olmadığını duyurdu. Olası bir patlamada tüm Karadeniz ve Avrupa ülkeleri risk altında olacaktı. Ukrayna tarafı, olası patlamanın Çernobil’den 10 kat daha büyük olacağını söylemişti.

11.50 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma istemiyoruz. Ama çatışma bize gelirse buna hazırız” dedi

11.25 Rus ordusu, Ukrayna’nın Jitomir kentindeki bir okulu yerel saatle 09.35’te sıralarında hedef aldı. Cadde üzerinde bulunan okula gerçekleştirilen saldırıda binanın yarısı çöktü. Ukrayna Acil Durum Servisi tarafından yapılan açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı aktarıldı.

10.20 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: “Öldürülen Rus askeri sayısı 9 bin 166’ya çıktı, 251 tank, 33 uçak, 37 helikopter imha edildi. Rusya birlikleri operasyonel rezervlerinin çoğunu Kiev’i kuşatma girişimi sırasında tüketti. Yedek araç gereçleri bekliyorlar.”

09.12 Rusya’nın saldırıları sonrasında belli yerlerde internete erişimin kesilmesi sonrası Ukrayna’ya uydu üzerinden internet bağlantısı sağlayan Starlink terminalleri gönderen Elon Musk, kullanıcıların Rusya tarafından hedef alınmaması için uyarılarda bulundu. Musk, kullanıcıların Starlink uydu alıcısının üzerine hafif bir kamuflaj malzemesi yerleştirilmesini tavsiye ederek, “Sadece ihtiyaç duyduğunuzda Starlink’i aktif hale getirin ve anteni insanlardan olabildiğince uzağa koyun” dedi.

UKRAYNA DONANMASININ AMİRAL GEMİSİ BATTI

08.35 Ukrayna Donanması’nın amiral gemisi olan “Hetman Sahaidachny” fırkateyninin Mykolaiv’de demirlediği limanda battığı ifade edildi. Bazı analistler fırkateynin, “Rusya’nın eline geçmesin” diye donanma tarafından bilerek batırıldığını iddia etti.

07.52 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin “Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge” çağrısına karşılık olarak, böyle bir bölge kurulmasının Rusya ile doğrudan savaşa yol açabileceğini ve bunu planlamadıklarını söyledi.

İKİNCİ KEZ KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜLER

07.20 Derecelendirme kuruluşu S&P, Rusya’nın kredi notunu bir haftada ikinci defa indirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Rusya’nın uzun vadeli döviz cinsinden “BB+” ve yerel para cinsinden “BBB-” olan kredi notlarını “CCC-“ye indirdi.S&P, 25 Şubat’ta Rusya’nın döviz cinsinden kredi notunu “BBB-“den “BB+”ya ve yerel para cinsinden kredi notunu “BBB”den “BBB-“ye düşürdüğünü duyurmuştu.

06.42 Otomotiv devleri Toyota, Honda, Volkswagen, Subaru, Ford, General Motors ve Volvo; Rusya’daki üretim üslerini durduracaklarını açıkladı. Ayrıca bu şirketler, Rusya’ya araç ve parça göndermeyeceklerini belirtti.

06.22 ABD’nin dünya çapında da en tanınmış senatörlerinden biri olan Lindsey Graham, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e suikast düzenleme mesajı verdi.

NÜKLEER SANTRALİN KONTROLÜ RUSYA’YA GEÇTİ

06.06 Rus ordusu, Ukrayna’da yer alan ve Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’ya saldırdı. Çatışmalar sonucu yangın çıktı. Dünyayı ayağa kaldıran saldırının ardından çıkan yangın, Rus güçlerinin izin vermesi sonrası Ukrayna itfaiyesi tarafından söndürüldü. Ölen veya yaralanan olmadı. Ukrayna makamları, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ni tamamen ele geçirdiğini açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.