Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali 8. gününde: Rusya Ukrayna savaşına onları da kattı

0 1

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 8’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

FIRAT’IN DOĞUSUNDAN UKRAYNA’YA GETİRİLDİLER

09.55 Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’dan kaçarak komşu ülkelere sığınan mülteci sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı.

09.15 Haber7’nin sahadan aldığı bilgiye göre Rus ordusu; eski muhaliflerden ve terör örgütlerinden kaçanlardan oluşturduğu 400-500 kişilik unsuru, Fırat’ın doğusundan alarak Ukrayna’daki işgale götürdü. Rusya halihazırda, kendi askeri hariç, paramiliter güç Wagner ile Çeçen askerleri sahada kullanıyor.

07.01 Brent petrolün fiyatı 9 Eylül 2013’ten bu yana ilk kez varil başına 116 doları aştı.

EKONOMİK DARBE

06.32 Uluslararası Ceza Mahkemesi, “Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleriyle ilgili” soruşturma başlattı.

06.21 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Fitch, Rusya’nın kredi notunu düşürdü. Moody’s Rusya’nın kredi notunu “Baa3″ten “B3″e, Fitch Ratings ise, ülkenin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun “BBB”den “B”ye indirildi.

06.05 Dünya Bankası, Rusya ve Belarus’taki tüm projeleri durdurduğunu açıkladı.

İKİNCİ GÖRÜŞME BUGÜN

05.50 Rusya ile Ukrayna arasındaki ikinci tur müzakereleri, bugün Belarus sınırındaki Brest’te gerçekleşecek. Heyetlerin ateşkesi görüşeceği belirtildi.

03.53 Pentagon, Rusya’nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.