Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali 5’inci gününde: Kritik kenti Rus ordusu ele geçirdi

0 3

Rus ordusuna ait konvoy uzaydan görüntülendi

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 5’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İki ülkenin heyetlerinin bgün Belarus sınırındak bir araya geleceği kaydedilirken, görüşme öncesi masaya kuvvetki oturmak isteyen Putin ise, Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri’ne “yüksek alarma” geçme emri verdi.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

06:15 Ukrayna ordusu, Rus ordusuna ait bir Kamov Ka-52 Alligator taarruz helikopterini hava savunma top sistemiyle düşürdü.

06:01 Rus güçleri, liman şehri Berdyansk’taki tüm kamu binalarının kontrolünü ele geçirdi. Daha önce Melitopol’ün de kontrolünü ele alan Moskova, böylelikle Kırım ile Donbass bölgesini karadan birleştirmeye bir adım daha yaklaşmış oldu.

05:50 Avrupa Birliği, Rusya Merkez Bankası rezervlerinin ve varlıklarının yönetimi ile ilgili operasyonları yasakladı.

05:30 Ukrayna Devlet Özel Haberleşme Servisi’nden gelen son bilgilere göre, Kiev ve Harkov’da yeniden patlama sesleri duyuluyor. 

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.