Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali 22. gününde: NATO’dan son dakika ‘şok olduk’ açıklaması

0 30

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 22’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

14.26 İspanya, AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar kapsamında Tarragona kentinde bulunan ve Rus oligarklardan birine ait olduğu belirtilen bir yata daha el koyduğunu duyurdu.

13.23 Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik açıkladığı güvenlik yardımlarının “taarruz” değil “savunma” amaçlı olduğunu söyledi.

NATO: DÜNYA ŞOK OLDU

12.44 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ” “Putin’in savaşı dünyayı şok etti. NATO’nun çatışmanın tırmanmasını engelleme sorumluluğu var” dedi.

11.04 Rusya’nın yaptırımlar sonrası ilk dış borç ödemesi gerçekleşti. Maliye Bakanlığı söz konusu ödemenin yapıldığını duyurdu. Rusya’nın bu ödemeyi aksatması durumunda temerrüde düşürebileceği belirtiliyordu.

“RUS İŞGALİ TÜM CEPHELERDE DURDU”

09.36 Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı İstihbaratı: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm cephelerde büyük ölçüde durdu.”

7 BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ ÖLDÜ

08.12 Amerikan New York Times gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı habere göre Washington yönetimi; Rusya’nın savaşın başlangıcından bu yana 4’ü general 7.000’den fazla askerini kaybettiğine inanıyor. Haberde, Rus askerlerinin moral ve motivasyon olarak ciddi derecede çöküşte olduğu ifade edildi. Ukrayna bu rakamın 14.000 olduğunu belirtirken, Rusya tarafı savaşın ilk haftası 496 olarak duyurduğu sayıyı son 2 haftadır hiç güncellemedi.

06.11 Rus ordusu, Çernihiv kentinde sivil yerleşim yerini hedef aldı. Saldırıdan bir dükkanın önünde ekmek almak için sırada bekleyen siviller de etkilenmişti. Yapılan son açıklamada ölü sayısının 13’e yükseldiği kaydedildi.

04.45 Panama Denizcilik Bakanı Noriel Arauz, ülke bayraklı 3 geminin Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana füzelerle saldırıya uğradığını söyledi.

ZELENSKİY’NİN ŞARTLARI

03.53 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna’daki savaşla ilgili müzakerelerde önceliklerinin çatışmanın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması olduğunu belirtti: “Müzakerelerde önceliklerim kesinlikle net. Savaşın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik, toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, ülkemiz için gerçek garantiler, ülkemizin gerçek korunması.”

02.58 Rusya’nın savaş açtığı Ukrayna’da Rus ordusu tarafından daha önce kaçırılmasının ardından dün serbest bırakılan Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un serbest kalması için savaş sırasında esir alınan 9 Rus askeri ile değiştirildiği bildirildi.

02.19 ABD ve 5 ülke Rusya’nın Ukrayna’da “savaş suçu” işlediği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) bugün toplantıya çağırdı.

01.51 Rusya Acil Durumlar Bakanlığı sitesi bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.

01.19 Ukrayna ordusu, Rus askerlerini taşıyan araca yapılan saldırının havadan vekaradan görüntülerini yayınladı.

00.37 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD heyetinin Roma’da Çinli diplomatlar ile görüşmesinde, Ukrayna’ya açtığı savaştan dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımların neden olduğu kayıpların Pekin yönetimi tarafından telafi edilmesi olasılığından endişe duyduklarını ve böyle bir durumda Çin’e ağır bedeller ödetileceğini Çin tarafına ilettiklerini söyledi.

00.02 Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Ion-Marcel Ciolacu ile telefonda görüşen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin, Ukrayna’ya ve mültecileri ağırlayan komşu ülkelere şu ana kadar 50’yi aşkın tırla insani yardım sevkiyatı gerçekleştirdiğini, bu yardımların devam edeceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.