Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya’nın Ukrayna işgali 11. gününde! Rusya’nın sıradaki hedefi açıklandı

0 3

Pentagon belgeleri basına sızdı: ABD, Ukrayna’yı şehir savaşına hazırlamış!

Rusya Ukrayna savaşında bugün 11. güne girilirken bölgedeki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Bu sabah Ukrayna’nın stratejik liman kenti Mariupol, Rus güçleri tarafından ablukaya alındı. Rusya, Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko’nun çağrılarına cevap vererek, bölgedeki sivillere insani koridor açılması için ateşkesi kabul etti. Tahliyeler Türkiye saati ile saat 12:00’de başladı ancak Ukrayna Rusya’nın ateşkese uymadığını belirterek tahliyeleri durdurdu.

Putin akşam saatlerinde zehir zemberek açıklamalarda bulunurken üçüncü tur müzakereleri konusunda da tarih netleşti.

07.49 Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait bir C-17A Globemaster, Ukrayna’ya kritik askeri teçhizat ve tıbbi malzeme teslim etti .

Teslimat, Avustralya başbakanı Scott Morrison’ın ülkenin savunma amaçlı askeri yardım sağlayacağını açıklamasının ardından geldi.

HARKİV’DE İNSANİ KORİDOR UMUDU

07.34 Ukrayna’nın Rusya ile müzakere heyetinde yer alan David Arachamija, doğudaki Harkiv kentinden bir insani koridorun Pazar günü açılabileceğinden umutlu olduğunu açıkladı.

RUSYA’NIN SIRADAKİ HEDEFİNİ AÇIKLADI

06.11 Ukrayna, Rusya’nın elektrik santrali barajını ele geçirmek istediğini söyledi.

Pazar günü erken saatlerde yayınlanan bir raporda, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Kiev’in yaklaşık 150 km güneyinde Dinyeper Nehri üzerinde bulunan Kaniv hidroelektrik santralinin barajını ele geçirmeyi planladığını söyledi.

Şimdiye kadar Rus kuvvetleri, Zaporizhzhia’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santrali de dahil olmak üzere birçok enerji altyapı tesisini tahrip etti, saldırdı veya ele geçirdi.

04:41 ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Ukrayna’daki son durum hakkında telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

04:34 Ukrayna’da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, Harkiv’de bugün insani yardım koridorunun açılabileceğini bildirdi.

Arakhamia, sosyal medya hesabından bir takipçisinin Harkiv’de insani yardım koridorunun açılıp açılmayacağı ile ilgili sorusuna verdiği cevapta, söz konusu koridorun bugün açılabileceğini ifade etti.

Dün, Volnovaha ve Mariupol şehirlerinde insani yardım koridorları oluşturulmuştu.

3 Mart’ta Ukrayna ile Rusya arasında yapılan müzakereler sonucunda Ukrayna’da zor durumda olan yerler için insani koridor açılması ve bu bölgelerde geçici ateşkesin sağlanması konusunda mutabakata varılmıştı. ​​​​​​​

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.