Rusya’da her gün binlerce yeni vaka tespit ediliyor

Çin anakarasında tespit edildikten kısa süre içinde bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 virüsü, Rusya’da etkisini azaltmak yerine artırıyor. 

Rusya’daki vaka sayısı ve ölü sayısı göz önünde bulundurulduğunda, kabaca “Kovid-19” bilmecesini görmek mümkün. Çünkü son 2 aydır, günlük düzenli biçimde 6 ila 10 bin vaka kaydı yapılıyor. 

Facebook kullanıcısı Ruslar bu işte bir terslik olduğunu belirtecek olsa ya hesapları kapatılıyor ya da görünmez sansürle yaşamak zorunda kalıyorlar. 

Ve ölüm oranlarının bu denli düşük olması, dikkat edilmesi gereken bir başka husus. Örneğin Fransa’da her 8 hastadan birinin yaşamına mal olan virüs, Rusya’da her 80 hastadan birinin ölüm sebebi oluyor.

 Matematiksel olarak bu denli büyük farklılığın görülmesi akıl karı değil. Ancak, otoriter Rusya’da her şey mümkün. Şu ana kadar 812 bin vaka kaydı yapılırken, 600 bin kişinin iyileştiği, 13 bin kişinin virüs kaynaklı hayatını kaybettiği açıklandı. 

Son 24 saat verileri de son 2-3 aydır girilen verilerle aynı. Kademeli düşüş başladığını söyleyebiliriz. Nitekim bir ay önce 6-7 bin bandında gezinen vaka sayısı bu ay 5 bin seviyelerine düşmüş. 

Son 24 saat içinde 5 bin 765 yeni vaka kaydı yapılırken, hastalık kaynaklı 77 kişinin hayatını kaybettiği rapor edildi. Bir önceki gün 146 kişinin öldüğü hesaba katılırsa, bir gün içinde bu denli keskin düşüşün yaşanması dikkat çekici cinsten. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: