Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik had safhada! Topa süper güç Çin de girdi

0 0

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, tırmanarak devam ediyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki ülkeler de krizle ilgili görüşlerini bildiriyor. Konuyla ilgili nasıl bir tavır koyacağı en çok merak edilen ülkeler arasında yer alan Çin’den de krize ilişkin açıklama geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ukrayna’daki gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Herhangi bir ülkenin meşru güvenlik endişelerine saygı gösterilmelidir” ifadesi yer aldı.

Çin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Zhang Jun.

TÜM TARAFLARI İTİDALLİ OLMAYA ÇAĞIRDILAR

Çin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Zhang Jun ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız olarak tanımasının ardından, Ukrayna kriziyle ilgili tüm tarafları itidalli olmaya ve gerilimi artırabilecek herhangi bir eylemden kaçınmaya çağırdı.

“ÇÖZÜM İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI DESTEKLEMEYE HAZIRIZ”

Çin’in BM Büyükelçisi un, BM Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna ile ilgili acil toplantısında yaptığı çok kısa açıklamada, Pekin’in krize diplomatik bir çözüm için her türlü çabayı memnuniyetle karşıladığını ve teşvik ettiğini söyledi.

NELER OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Luhansk’ı resmen tanıdığını açıkladı. Tanıma kararının ardından Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Luhansk’de barışın korunması talimatını verdi. Böylece Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak.

ÇOK SAYIDA ASKER GİRİŞ YAPTI

Rusya lideri Putin’in dünyayı ayağa kaldıran kararı sonrası bölgeden gelen görüntülerde Rusya’ya bağlı çok sayıda asker ve tankın Donetsk ve Luhansk’a giriş yaptığı görüldü.

KARARNAMEYİ İMZALADI

Konuşmasının ardından Putin, Kremlin Sarayı’nda sırayla sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından sözde Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. İmza töreninde söz konusu yönetimlerin temsilcileri de hazır bulunmuş, Rusya ile ayrılıkçıların sözde yönetimleri arasında “dostluk” ve “iş birliği” anlaşmaları da imzalanmıştı.

“DÖKÜLEN KANLAR KİEV’DEKİ REJİMİN ELİNDE OLACAK”

Konuşmasında Donbas bölgesinin tarihsel olarak Rusya’nın bir parçası olduğunu ifade eden Putin, sözlerinin sonunda nihai kararını açıklayarak “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıyoruz. Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev’deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.