Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya Ukrayna işgaline başladı! Zelensky: Gerekirse kan dökülecek

0 3

Rusya saldırısı sonrası Ukrayna’dan korkunç görüntüler…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a “özel askeri operasyon” başlattıklarını duyurdu.

Rusya’nın harekatı sonrası açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız” dedi.

ZELENSKY: SIKIYÖNETİM İLAN ETTİK

Zelensky açıklamalarının devamında, “Tüm sınırlarımızda sıkıyönetim ilan ettik. Rusya, altyapımıza ve sınır karakollarımıza füze saldırıları düzenledi. Ukrayna’nın pek çok kentinde patlama sesleri duyuldu” ifadelerini kullandı.

Zelensky, dünya liderlerine çağrı yaparak “Putin’e yaptırım uygulayın” dedi.

“HAVA SAHASINI KAPATIN”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ayrıca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hava sahasını kapatın” dedi.

Ukrayna lideri, ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbaknı Boris Johnson dahil birkaç dünya lideriyle telefon görüşmelerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

“GEREKİRSE KAN DÖKÜLECEK”

Ulusa sesleniş konuşması yapan gerçekleşitiren Zelensky, “Eli silah tutan herkesi orduya katılmaya davet ediyorum. Bizi koruyan savaşçılarımıza kan bağışı yapmanızı istiyorum. Gerekerise kan dökülecek. Herkes hazır olsun. Özgürlüğümüzü birlikte savunacağız. Aynı zamanda bu zorlu koşullar altında her şirketin her işletmecinin de geleceğimizi belirmele durumu söz konusu olacak. Lütfen toplumumuz için çalışın. Ukrayna bankaları ve diğer bankalar gerekli rezervlere sahip. Tüm siyasetçilerimize ve bağımsızlığımızı savunanlara teşekkür etmek istiyorum. Rusya ile demokratik bağları tamamen kopardık. Ülkemizi Rusya’ya bırakmayacağız. Rusya, ülkemize sabah saatlerinde Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nda yaptığı gibi korkakça saldırmıştır. Rusya vatandaşları hangi yolu seçeceklerini kendileri karar verecek. Ruslara sesleniyorum. Sokağa çıkıp, tepkinizi gösterin. Sizin Rus kanallarında  bunu engelleyecekler. Onların amacı bir ulusu yok etmek, bu imkansız. Tarihi silemezsiniz, bu mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“SAVUNACAĞIZ VE KAZANACAĞIZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırılar sürüyor” açıklaması yaptı.

Kuleba, “Ukrayna kendisini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir, durdurmalı. Harekete geçme zamanı”dedi.

TÜRKİYE’YE SESLENDİLER: BOĞAZLARI KAPATIN

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ise, “Rusya, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükleçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’den Rusya’ya yaptırım uygulamasını talep etti: “Rus iş adamlarının paralarıma ve hisselerine el koyulmasını talep ediyoruz. Boğazların ve hava sahasının kapatılması talebini Türkiye’ye ilettik.”

“RUS HALKI, PUTIN’İ DURDURUN”

Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rusya’nın saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada “Topraklarımıza gireni vuracağız. Binlerce Ukrayna ve Rus askeri ölür” dedi.

Rus halkına seslenen Gerashchenko, “Siz Rus halkı yaklaşan trajediyi durdurabilirsiniz. Rus elitler, sanatçılar, ressamlar susmayın. Ukrayna, Rusya değildir ve Rusya’nın düşmanı da değildir. Bize rahat, barış içinde yaşama imkanı verin. Putin’i durdurun” dedi.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.