Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya: Onlara saldırmayacağız, Türkiye Ukrayna’yı ikna ederse memnun oluruz

0 39

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov (Erkhov), Ukrayna krizine ilişkin TRT Haber’e konuştu.

“İŞGAL TARİHLERİ VERMEK HİSTERİ GÖSTERGESİ”

Ukrayna’nın işgal edileceğine dair tarihler verildiğini ancak bunların hiçbirinin gerçekleşmediğini söyleyen Yerhov, “Bu konuda bir histeri yaşanıyor, abartmıyorum. Vatandaşlar tahliye ediliyor, konsolosluklar kapatılıyor ve yerleri değiştiriliyor. Rusya’nın Ukrayna’yı neredeyse kaçınılmaz olarak işgal edeceği konuşuluyor ve işgalin olası tarihleri bile veriliyor. Bu arada bu tarihlerden biri dündü, biri bugün. Üçüncüsü ise yarın. Ne oldu, işgal gerçekleşti mi? Aynı zamanda saldırı silahları da dahil modern silahlar Ukrayna’ya pompalanıyor. Ukrayna ordusuna yabancı eğitmenler gönderiliyor” dedi.

“UKRAYNA’YA SALDIRMAYACAĞIZ”

Büyükelçi Aleksey Yerhov, şartların provokasyona açık olduğunu ve tansiyonun bilinçli bir şekilde yükseltilerek Rusya’ya yaptırım uygulanmak istendiğini söyledi.

Yerkov, “Tüm yetkimi kullanarak bir kez daha ilan ediyorum; Rusya’nın yaklaşan işgaline dair tüm timsah gözyaşları boş bir propagandaya dönüştü. Dün saldırmadık, bugün saldırmadık ve yarın da saldırmayacağız. Çünkü biz hiçbir kimseye saldırmayacağız. Bu, genel olarak bu ülkeye tüm sevgi ve saygımla birlikte Ukrayna ile ilgili değil. Küresel askeri-politik düzlemde Ukrayna’yı, füzelerin ve muhtemelen nükleer silah taşıyan savaş uçaklarının Rusya’ya erişebileceği bir ülke olarak görmek zorundayız. Yani, en başta bu Rusya ile Rusya’nın güvenliği ve bütünlüğü ile ilgili” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE UKRAYNA’YI İKNA EDEBİLİR”

Acil sorunlara acil çözümlerin gerektiğini söyleyen Yerhov, “Bize göre diyalog ihtimali tükenmekten çok uzakta ve biz uluslararası temaslar oluşturmaya devam etmek niyetindeyiz” diye konuştu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un NATO ülkelerine mektup gönderdiğini, bu mektubu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na kendisinin ilettiğini söyledi.

Rus büyükelçi, “Eğer Türkiye, Ukrayna ile olan ‘ayrıcalıklı’ ilişkisini kullanırsa Ukrayna’yı Minsk Anlaşması yükümlülüklerini yerine getirmeye ikna edebilir. Buna minnettar oluruz” dedi.

PUTIN’İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Yerhov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinin tarihi üzerinde görüşmelerin sürdüğünü, ziyarette üst düzeyde konuşulmayı bekleyen çok konu olduğunu belirtti.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.