Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya işgale başladı! Ukrayna’dan peş peşe açıklamalar, Türkiye’ye seslendiler

0 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a “özel askeri operasyon” başlattıklarını duyurdu.

Rusya’nın harekatı sonrası açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız” dedi.

ZELENSKY: SIKIYÖNETİM İLAN ETTİK

Zelensky açıklamalarının devamında, “Tüm sınırlarımızda sıkıyönetim ilan ettik. Rusya, altyapımıza ve sınır karakollarımıza füze saldırıları düzenledi. Ukrayna’nın pek çok kentinde patlama sesleri duyuldu” ifadelerini kullandı.

Zelensky, dünya liderlerine çağrı yaparak “Putin’e yaptırım uygulayın” dedi.

“HAVA SAHASINI KAPATIN”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ayrıca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hava sahasını kapatın” dedi.

Ukrayna lideri, ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbaknı Boris Johnson dahil birkaç dünya lideriyle telefon görüşmelerini gerçekleştirdiğini ifade etti.

“SAVUNACAĞIZ VE KAZANACAĞIZ”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırılar sürüyor” açıklaması yaptı.

Kuleba, “Ukrayna kendisini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir, durdurmalı. Harekete geçme zamanı”dedi.

TÜRKİYE’DEN FLAŞ TALEP

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ise, “Rusya, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükleçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’den Rusya’ya yaptırım uygulamasını talep etti.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.