Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya, Avrupa yaptırımları nedeniyle Soyuz roketinin fırlatılmasını askıya aldı!

0 13

Rus uzay ajansı Roscosmos, Space.com tarafından yayınlanan bir rapora göre, Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Fransız Guyanası’nda Soyuz roket fırlatmalarını geçici olarak durdurduğunu duyurdu.

Rusya, Avrupa yaptırımları nedeniyle Soyuz roketinin fırlatılmasını askıya aldı!

Ajansın Twitter’dan tercüme edilen bir tweetinde, “Roscosmos, Kourou Cosmodrome’dan uzay fırlatmaları organize etme ve konsolide fırlatma ekibi de dahil olmak üzere personelini Fransız Guyanası’ndan çekme konusunda Avrupalı ​​ortaklarla işbirliğini askıya alıyor” dedi.

Roscosmos, 87 personelinin tamamını, Roscosmos ve diğer Rus şirketleri için Soyuz roket fırlatmalarına yardımcı olan Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nden çekme planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Space.com’un belirttiği gibi , Avrupalı ​​fırlatma sağlayıcısı Arianespace, Fransız Guyanası ve Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nden uyduları fırlatmak için Roscosmo’nun Soyuz roketlerini kullanıyor. Arianespace, Nisan ayında bir Soyuz roketi kullanarak iki Galileo uydusunu yörüngeye fırlatma yolundaydı, ancak bu, ülkeler arasındaki artan gerilim nedeniyle muhtemelen geri itilecek. ABD ve Avrupa, Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya bir dizi yaptırım uyguladı ve ayrıca bazı Rus bankalarını SWIFT’in dışında tutmak için harekete geçti.

Avrupa Uzay Komiseri Thierry Breton yaptığı açıklamada, “Bu kararın Galileo ve Copernicus hizmetlerinin sürekliliği ve kalitesi üzerinde hiçbir sonucu olmadığını onaylıyorum” dedi.

Rusya ve Avrupa, bu yıl gerçekleşecek Mars’a robotik bir görev için hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı direktörü Josef Aschbacher, “ESA, ISS ve EXOMars fırlatma kampanyası da dahil olmak üzere tüm programcıları üzerinde çalışmaya devam ediyor”, ancak gelişen durumu izlemeye devam edecek” dedi.

Kaynak: Teknolojioku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.