Son dakika haber oku, Haber oku!

Rusya ağır darbe alıyor! Dev şirketler eridi, Putin’le acil toplantı talebi

0 7

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması küresel ekonomileri sarsarken Rus ekonomisi bundan en ağır darbeyi alıyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın ayrılıkçı Donbass bölgelerine operasyon başlatmasının ardından Rus Rublesi tarihin en düşük seviyesine geriledi. Rusya borsası adeta çöktü. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı başlatmasının ardından kayıpların derinleşmesi ile Moskova Borsası’nda işlemler durdu. Saat 10’da tekrar açılan işlemler sonrası MOEX endeksi yüzde 30 değer kaybına uğradı. Yeniden işlemlerin başlamasının ardından Moskova Borsası RTS Endeksi’nde ise kayıp yüzde 40’a ulaşarak adeta ‘Kara Perşembe’yi yaşadı.

Dolar/ruble paritesi de yüzde 6,2 artışla 86,5 seviyesine, euro/ruble paritesi de yüzde 6 yükselişle 97,4’e çıktı.

İŞ ADAMLARI ACİL TOPLANTI İSTEDİ

Rus işadamları Rusya devlet başkanı Putin ‘den acil görüşme talep etti.

RUSYA MERKEZ BANKASI, DÖVİZ PİYASALARINA MÜDAHALE EDECEĞİNİ AÇIKLADI

Rusya Merkez Bankası, piyasalarda yaşanan değer kayıplarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Rusya Merkez Bankası, finansal piyasadaki durumu istikrara kavuşturmak için döviz piyasalarına müdahale edecek. Jeopolitik durumun kötüleşmesi ve piyasadaki dalgalanmaların ışığında, her türlü senaryo için net planlarımız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

GAZPROM HİSSELERİ DİPTE

Rusya’nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşu olan Gazprom’un mali değeri ( borsa da işlem gören fiyat üzerinden ) % 55 düştü.

SBER BANK RESMEN ERİDİ

En büyük Rus bankası olan ve bir çok Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren Sber bank bir günde  %60’a yakın değer kaybetti.

YENİ YAPTIRIMLAR GELİYOR

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini resmen tanıma kararı nedeniyle ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin (AB) yürürlüğe koyduğu yeni yaptırımlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bazı isimler ve Rus bankalarını hedef alıyor. 

ABD Başkanı Biden, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların açıklanacağını duyurdu.

NAKLİYELER ASKIYA ALINDI

Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Ajansı, Azak Denizi’nde gemi nakliyelerinin askıya alındığını duyurdu.

Ajanstan yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığından alınan uyarı doğrultusunda 24 Şubat saat 04.00’ten itibaren Azak Denizi’nde sevkiyatların bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurmuştu. Azak Denizi’ne hem Ukrayna’nın hem de Rusya’nın kıyısı bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.