Rusya-ABD arasında “casus” krizi! Rusya, ABD’ye karşı geri adım atmıyor!

Rusya’da casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD’li denizci Paul Whelan bugün Rus mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Rus savcılar Whelan için casusluk yaptığı iddiasıyla 18 yıllık hapis istedi. Ayrıca savcılar, casuslukla suçladıkları Whelan için ağırlaştırılmış hapis koşullarını da talep etti. 

İngiltere, İrlanda ve Kanada pasaportları bulunan ABD vatandaşı Paul Whelan, 2018’de Rusya’da gözaltına alınmıştı. ABD’li denizci Whelan ifadesinde suçlamaları reddedip, sadece Rusya’da yaşadığını söylemişti.

Rus mahkemesinde 23 Mart’tan itibaren yargılanmaya başlayan Whelan’ın davasına ilişkin bilgiler kamuoyundan gizleniyor. 

Bugün görülen davada Rus mahkemesi, Paul Whelan’ın avukatı Vladimir Zherebenkov’un savunmasını dinledikten sonra son kararı vereceğini açıklamakla yetindi, ve dava 15 Haziran’a ertelendi.

ABD Hükümeti, davaya ilişkin Rus iddialarını “asılsız” bulduklarını ileri sürerek Whelan’ı serbest bırakmalarını talep etti ve bu casus krizinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi önündeki bir tür engel olduğunu açıkladı.

Öte yandan ABD’li denizci Paul Whelan, hapishane gardiyanları tarafından şiddete uğradığını ve tıbbi yardım istemesine karşın reddedildiğini söyledi. Rus yetkililer bu durumu, Whelan’ın numara yaptığını belirtip geçiştirdi.

One thought on “Rusya-ABD arasında “casus” krizi! Rusya, ABD’ye karşı geri adım atmıyor!

  • 25 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:59
    Permalink

    please kindly write me back via my email (pacyt83@gmail.com) for

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: