Son dakika haber oku, Haber oku!

Rus birliklerine hazır ol emri… Ukrayna sınırında büyük hareketlilik: Yüzlercesi yolda!

0 1

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş gerilimi her geçen gün artıyor. Moskova yönetimi Ukrayna sınırındaki askeri hazırlıklarını devam ettirirken, Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti konumunda olan ve ülkenin Kuzey Doğu’sunda yer alan Harkov için harekete geçti.

Hemen yanıbaşında bulunan Harkov sınırında yüzlerce zırhlıyı hazırdaolda bekleten Rusya, tank ve zırhlılar için hareket emrini verdi.

ZIRHLILARIN HEDEFİ HARKOV

Rusya Kiev’deki büyükelçiliğin yanı sıra Odessa, Harkov ve Lviv’deki konsoloslukları da kapatma kararı almıştı. Bir süredir uzmanlar, Rusya’nın Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti ve aynı zamanda sınıra en yakın şehirlerden biri olan Harkov’u işgal etme hazırlığı içerisinde olduğunu söylemişti.

Sınırda hazır durumda bekleyen yaklaşık 100 savaş aracının peş peşe Harkov’a ilerlemeye başladığı belirtildi. Reuters haber ajansının geçtiği bilgiye göre zırhlı araçların ilerleyişini sürdürdüğü ve askeri bölgeler oluşturduğu belirtildi.

Rusya’ya ait yüzlerce tank, kamyon ve zırhlı aracın konvoy halinde olduğunu duyurdu. Rusya’nın diplomatlarını Ukrayna’dan çıkarma kararı almasının da Moskova yönetiminin bir savaş hazırlığı içerisinde olduğu yorumları yapıldı.

BELGOROD OBLASTI’NDA BÜYÜK HAZIRLIK

Tankların Harkov’a ilerleyişi sürerken, bölgenin hemen karşısında bulunan Belgorod Oblastı’nda savaş hazırlığı sürüyor. Çok sayıda tank, obüs ve zorhlı aracın bu hat üzerinde konuşlandığı belirtilirken, sınır hattından gelen görüntülerde, Rus askerlerinin teyakkuz halinde olduğu ve hazırlıklarını sıklaştırdığı görülüyor.

Yayımlanan uydu görüntülerinde de Rus tarafının savaş hazırlığı açıkça görülüyor. Özellikle sahadaki askeri varlığını kuvvetlendirdiği görülen Moskova’nın, uydu görüntülerinde çok sayıda tank ve zırhlı aracı buraya sevk ettiği belirlendi.

Putin’in ayrıca bu bölgeye bir askeri üs oluşturulması talimatını verdiği ifade edilirken, kan bankası, tıp merkezi ile komuta merkezinin de kurulduğu belirtildi.

Belgorod Oblastı, Harkov’un hemen yanında bulunan bir bölge olarak bilinirken Rusya’nın Başkenti Moskova’ya ise yaklaşık 600 kilometre mesafede bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.