Renault, dünya genelinde 15 bin çalışanıyla yollarını ayırıyor

Fransız otomobil üreticisi Renault yetkililerinin iç istişaresinin ardından yapılan açıklamada yarın dünya genelinde 15 bin Renault çalışanıyla yollarını ayıracaklarını duyurdu. 

Fransız Demokratik Çalışma Konfederasyonu Başkanı Franck Daout perşembe günü Reuters’a verdiği demeçte, 4.500 kişinin emekli edilmeleri şartıyla gönüllü ayrılacakları konusunda anlaşıldığını duyurdu.

“Uzlaşma konusunda ısrar ettiler” diyen Daout, sendika ve devlet kurumlarının Fransa’daki iş kayıplarının önünü almak için birer barikat olacağını söyledi.

Renault, Daout’un bu ithamına cevap vermemekle yetindi.

Fransız hükümetinin yüzde 15’lik hissesinin olduğu Renault, geçtiğimiz yıl 2 milyar dolarlık kaybın önünü almak için bir dizi tasarruf planı hazırlamıştı.

Bu durum Fransa’da dahil olmak üzere birçok başka ülkedeki Renault fabrikalarındaki işçi kıyımının politik ayağı olmasına karşın, şirket geri adım atmadı. Bu durum Fransa ve Renault fabrikası bulunan başka ülkelerdeki işçilerin endişelerini artırdı. 

Fransız hükümeti koronavirüs pandemisi sonlanıncaya kadar Renault’a 5 milyar dolarlık ek yardım yapmayı zaten kabul etmişti. Ancak koronavirüs salgını, araç satışlarında durgunluğa sebep oldu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: