Son dakika haber oku, Haber oku!

Putin’in Ukrayna kararı dünya basınında: Kan dökecek, bu çılgınlık

0 6

Rusya-Ukrayna arasında aylardır devam eden ve son günlerde tansiyonu giderek artan krizin topyekûn bir savaşa dönüşmesi artık an meselesi haline geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini resmen tanıma kararı dünyayı alarma geçirdi. Karara dünya devletlerinden tepki yağarken tüm dünya basınının da manşetlerinde bu kararın yankıları yer aldı.

Dünya basını Rusya-Ukrayna krizinin son halkasını böyle gördü.

Washington Post

ABD’nin en önemli gazetelerinden Washington Post, Rusya’nın kararını Son Dakika olarak duyurdu ve “Putin, askeri birliklerine iki ayrılıkçı bölgeye girmeyi emretti” manşetini attı. Washington Post dünya liderlerinin Putin’i uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladığını yazdı ve yaptırım tehditlerinin altını çizerek Rusya’yı uyardı.

CNN International

ABD merkezli CNN International, dün bölgede yaşanan gelişmeleri manşetten duyururken, “Putin, Doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesinde eski bir oyun kitabını yeniden kurcalıyor” başlığı attı. Yayın kuruluşu, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki ayrılıkçı cumhuriyetleri tanıdı, oradaki Rus birliklerine ‘barışı koruma’ görevi talimatı verdi ve Rusya’yı topyekün savaşın eşiğine getirdi. Panik zamanı mı?” ifadelerinde bulundu.

The Wall Street Journal

The Wall Street Journal “Putin, Ukrayna’daki ayrılık bölgelerine asker gönderme emri verdi” manşetini atarken Putin’in nihai hedefini “Soğuk Savaş sonrası hedeflerini tamamlama” olarak tanımladı. Putin’in hamlesinin Batı ile olan müzakereleri tamamen bitirecek bir adım olarak yorumlayan gazete Ukrayna’ya giren Rus birlikleriyle ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri de birinci sayfasından aktardı.

Financial Times

Financial Times gazetesi birinci sayfasını bölgede yaşanan gelişmelere ayırırken “Putin sınırları yeniden çiziyor” ifadesini kullandı. 20 yıldır görevde olan Putin’in Kiev’i yeniden Moskova’nın uydusu yapma niyetinde olduğu belirtilirken tarihi bir görevi yerine getirme isteğinde olduğunun altı çizildi. Gazete Putin’in bu hamlesinin dünya tarafından lanetlendiğini ancak Rus birliklerinin çoktan savaş pozisyonunu aldığını belirtti.

The Guardian

Putin’in verdiği kararı ve etkilerini manşetine taşıyan İngiliz The Guardian ise “Putin Rusya’yı Ukrayna ile çarpışma rotasına soktu” başlığıyla yayınlandı. Putin’in diplomatik görüşmeler tıkandı sözlerini hatırlatan gazete İngiltere’nin Putin’in kararları karşısında atacağı yaptırımları hatırlatarak Başbakan Johnson’ın “Kötü alâmet” sözlerini başlığa taşıdı.

Daily Mail

Daily Mail’in ilk sayfasında Putin’in kritik kararına yer verilirken “Putin kan dökülecek dedi ve savaşın yolunu açtı” ifadesi kullanıldı. Gazetenin manşetinde, Putin’in kararından hemen sonra Doğu Ukrayna’nın iki ayrılıkçı bölgesinden birinin başkenti olan Donetsk’te tanklar da dahil olmak üzere çok sayıda askeri aracın hareket ettiği bilgisi yer aldı.

BBC

BBC de yaşanan gelişmeleri an be an canlı olarak duyururken, “Putin ne istiyor?” başlığıyla bir analiz yazısı yayınladı. “Bundan sonra olacaklar, Avrupa’nın tüm güvenlik yapısını tehlikeye atabilir” ifadelerinin kullanıldığı yazıda, savaşın ciddi sonuçları olabileceği de hatırlatıldı.

The Times

The Times’ın manşetinde son gelişmeler “Putin, barış gücünü Ukrayna’ya soktu” ifadesi barış gücü ironik şekilde kullanılarak yer aldı. Başta İngiltere olmak üzere Batı devletlerinin Rusya’ya karşı öne sürdüğü yaptırımlar bir kez daha hatırlatıldı.

The Daily Telegraph

İngiliz gazetesi Putin’in kararına ilk sayfasında yer verirken “Putin kan dökecek” başlığını kullandı ve bölgede barış için savaş başlatan Rusya sert bir dille eleştirildi.

“Vladimir Putin, Kremlin’deki savaş tiyatrosunda Kral Lear’ı canlandırıyor” başlığıyla Rusya-Ukrayna hattı yaşanan yeni gelişmeleri duyururken, Putin’in hamlelerini “Shakespearevari bir drama hissi verdi” sözleriyle yorumladı.

Independent

İngiliz Indepentent gazetesi de, Putin’in tanıma kararını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Putin’in, “isyancıları” resmen tanıdığı ifadesi kullanılan haberde Başbakan Boris Johnson’ın açıklamaları yer alırken Ukrayna’nın egemenliğinin ihlal edildiğinin altı çizildi.

Bild

Almanya’nın çok satan gazetesi Bild de Putin’in Ukrayna kararını manşetine taşıdı ve verilen bu kararı “Çılgınlık” olarak nitelendirdi. Haberde Putin’in, Ukrayna’nın Rusya’nın tarihsel bir parçası olduğunu söylediği açıklamasına yer verildi ve bu açıklama sert bir dille kınandı. Bild’in ana manşetinde ise “Putin, birliklerini Ukrayna’ya gönderdi” ifadesi yer aldı.

Le Monde

Fransa’nın en çok okunan gazetesi Le Monde, Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri, “Ukrayna’da aylarca süren diplomatik gerilimlerin ardından Putin masayı devirmeyi seçti” başlığıyla duyurdu. Gazete, “Putin, bu hareketiyle tüm diplomatik çözümlere kapıları kapattı” ifadelerini kullandı.

Le Figaro

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Rusya-Ukrayna arasında dün gece yaşanan gelişmelere ilişkin bir baş yazı yayınladı. Le Figaro “Putin’in, savaş ilanı” başlığı attığı analiz yazısında, “Rusya için dayanılmaz bir tehlike. Irak’taki Amerikan hatalarından iyi bir ders alınmalıydı” ifadelerini kullandı.

Al Jazeera

Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıdı ve Batı’nın büyük bir savaşı tetikleyebileceğinden korktuğu bir krizde bahsi yükseltti” ifadelerini kullandı.

Haaretz

İsrail’in köklü gazetelerinden Haaretz, “Doğu Avrupa’da savaş rüzgarları” başlığı attığı haberinde, Ukrayna’nın sahil kenti Mariupol sakinlerinin endişelerini yer verildi.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.