Prens Andrew, cinsel istismarcı Epstein davasına 3 kez yardım teklifinde bulundu

York Dükü’nün avukatları, ABD’li savcıların Jeffrey Epstein davası hakkında Prens Andrew’in yardım etmediği iddialarını reddetti.

Cinsel istismar suçuyla hapse atılan ve 2019 yılında hücresinde intihar eden Jeffrey Epstein davası devam ediyor. ABD Savcıları,  Epstein ile yakın arkadaşlık bağları bulunan Prens Andrew’in dava sürecinde bir kere bile yardım etmediği açıklamaları, Andrew’in avukatları tarafından reddedildi.

York Dükü ile arasında su sızmayan Epstein, 2019 yılıda hücresinde intihar edince, ABD kamuoyu çalkalanmıştı. Daha sonra York Dükü hakkında cinsel istismar suçlamaları yapılmış, her ne kadar Andrew bu suçlamaları reddetse de, II. Elizabeth oğlunu krallıktan azletmişti.

Prens Andrew’in hukuksal danışmanları bugün ABD Savcılarının iddialarını reddederek, bu yıl içinde en az üç kere ABD Adalet Bakanlığı’na işbirliği teklifinde bulunduklarını söyledi. Andrew’in avukatları tarafından yapılan açıklamada, “Ne yazık ki DoJ (ABD Adalet Bakanlığı) gizlilik kurallarını ihlal ederek, belki de kendi reklamını yapma amacıyla müvekkilimizin işbirliği teklifinde bulunuşunu görmezden geldi. Dükün sıfır işbirliğinde bulunduğunu söylediler, ancak dük 3 kere işbirliği teklifinde bulunmuştu” ifadelerine yer verildi.

Bunun yanı sıra pazartesi günü erken saatlerde Amerika Adalet Bakanlığı, İngiltere İçişleri Bakanlığı’na Epstein davası için Prens Andrew’le görüşme yapılmasına dair bir talepte bulundu. İngiltere ile ABD arasında yıllar önce imzalanmış karşılıklı yasal yardım kuralına uygun bir şekilde iletilen teklif İngiltere tarafından olumlu yanıtlandı. Prens Andrew’in görüşmeyi reddetmesi halinde, İngiliz mahkemeleri Andrew’i yargılama hakkına sahip.

Dükün avukatları Amerika Adalet Bakanlığı’nın dükü suçlu olarak göstermesinden rahatsız olduklarını, dükün sadece tanık olabileceğini ileri sürdü. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: