“Para nerede Makro Market?” Makro Market, 6.500 çalışanını “tazminatsız” ortada bıraktı

İlk kez 1991 yılında Ankara’da kurulan süpermarket zinciri Makro Market, 13 farklı şehirde toplam 192 mağazada faaliyet gösteriyordu.

Makro Market, 2017 yılında ülke genelinde başlayan ekonomik krizden etkilenip “konkordato” başvurusunda bulunmuştu.

2018 yılında ekonomik krizi aşamayan Makro Market, bünyesindeki 17 mağazayı, 105 milyon türk lirası karşılığında Migros’a devretmiş, yine de düzlüğe çıkamamıştı. 

Alacaklılarıyla bir dizi anlaşma yapan Makro Market en son finansal bunalımı aşamayıp iflas edince, firmanın 6.500 çalışanı “tazminatsız” ortada kaldı. 

Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde toplanan işçiler, hukuk devletinde bu tarz olayların yaşanmaması gerektiğini savunuyor.

Makro Market işçilerini tazminatsız bir şekilde ortada bırakınca, 6.500 kişi işinden ve aşından oldu.

Yasal tazminatlarını alamadan işten atılan 6.500 çalışan, haklı mücadelelerini aylardır Nakliyat-İş sendikası yardımlarıyla sürdürüyor.

Konkordato sürecinde işine sadık kalan işçiler, Uyum/Makro Marketleri Zinciri’nin işçisini yasal haklarından muaf bırakmasını sosyal medya üzerinden gündeme getirdi. 

Makro Market’in eski çalışanları ve bu haklı mücadelelerinde işlerinden olan işçilere destek veren sosyal medya kullanıcıları Twitter’da “Tazminatları Öde Makro Market” hashtagıyla gündem oldu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: