Pakistan kuvvetleri, Afgan sivilleri kurşuna dizdi

Afganistan hükümeti, kurban bayramı dolayısıyla ülkesine dönmek isteyen Afgan mültecilerin, Pakistan hükümeti tarafından sınırda kurşuna dizildiğini ileri sürüp, yaşanan travmatik olaydan ötürü Pakistan’ı suçladı.

Pakistan tarafı ise, olayın Afganistan’ın abarttığı kadar kaotik olmadığını, sadece 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Pakistan’ın bu tutumunun ardında, saldırgan görünüme bürünüp ticareten zarar görmek istemeyişi yatıyor.

Afganistan’ın güneydoğusundaki Kandahar eyaleti valisi Ayetullah Hayat, Pakistan kuvvetlerinin saldırganlığı üzerine Afgan tarafının da karşılık verdiğini ve olaylarda 15 kişinin öldüğünü, 80 kişinin yaralandığını duyurdu. Ölenler arasında kadın ve çocuklarda var. Ve Pakistan askerlerinin namlusundan çıkan mermiler, sadece masum sivilleri değil, Afgan tarafındaki Spin Boldak köyünü de isabet almış. Çok sayıda ev ve ahır da kurşun izlerine rastlamak mümkün. 

Afganistan’dan üst düzey bir bürokratın bu tip açıklamasına karşılık, Pakistan hükümeti, olayda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 kişinin yaralandığını belirtti.

Peki ne oldu da Pakistan askerleri, Afgan sivilleri kurşuna dizecek hale geldi? Pakistan’a bağlı sınır kasabası Chaman’da görev yapan askerlerden biri, Afgan mültecilerin geçiş sırasında sinirli hal-hareketleri ve çıkan arbede de olayın yaşandığını anlattı. İddiaya göre, Afgan mülteciler sadece Pakistan askerlerine değil, karakol ve öteki tesisleri de yağmalamaya çalıştı.

Afganistan Savunma Bakanlığı ise jet yanıt vererek, “Pakistan hükümeti, Afganistan topraklarına roketli saldırı düzenlemeye devam ederse, bu saldırılara misliyle cevap vereceğimizden haberdar olsunlar.” denildi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise, askerlerin kendini savunma güdüsüyle silahına sarıldıklarını söyleyip, sivil katliamını meşrulaştırma girişiminin hemen akabinde, yaşanan kaotik saldırıyı hafifletmek ve yeniden eski iletişim köprülerini kurmak için diplomatik kanala başvurduklarını açıkladı.

O anları yaşayan mülteciler ise, Reuters mikrofonlarına, Pakistan güvenlik güçlerinin kalabalığa ateş açtığını iddia etti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: