Okulların kapandığı Gazze’de 13 yaşındaki Fajr çocuklara ders veriyor

İsrail tarafından vahşice kuşatılan Gazze şeridinde 13 yaşındaki Fajr Hamid, mahalle çocuklarına ders veriyor. Gazze’de 20 kişinin koronavirüs testi pozitif çıkınca şehir genelinde okullar ve kamusal alanlar kapatılmıştı. Şehirde görev yapan öğretmenlerin internet üzerinden çalıştıkları bilinse de, Fajr bunu çocuklar için yapıyor.

Gazze’de Mart ayından bu yana okullar koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı. Fajr’de bu zaman dilimini gönüllü olarak değerlendirmek isteyen bir çocuk. Hamas tarafından yönetilen Gazze şeridi, uzun yıllardır İsrail ve Mısır ambargolarına maruz kalıyordu. “Açık hava hapishanesi” olarak tanınan şehrin çoğu ihtiyacı karşılanamıyor bile. Yıllardır süren acımasız ambargo koşullarının üstüne bir de koronavirüs izolasyonu eklenince Gazze’nin sokakları da boş kaldı.

Bir gün öğretmen olmayı hayal eden Fajr Hamid: “Onları buraya getirmek ve öğretmek istedim, bu benim yeteneğim” dedi. 

2 thoughts on “Okulların kapandığı Gazze’de 13 yaşındaki Fajr çocuklara ders veriyor

 • 19 Mayıs 2020 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  dear person, i am going to follow you but i only speak and read English. please forgive my ignorance. i do try. i hope you are well. peace and love to you and yours.

  Yanıtla
 • 19 Mayıs 2020 tarihinde, saat 15:09
  Permalink

  Bize bu hikayeyi anlattığınız için teşekkür ederiz, dünyanın zengin halkları tarafından unutulan, yaşayan, acı çeken ve direnen insanların nasıl olduğunu bilmek gerekir. İyi iş.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: