Son dakika haber oku, Haber oku!

Okullarda Türkçe, Matematik ve Yabancı Dil dersleri için kritik karar! MEB sistemi değiştiriyor…

0 12

Öğrencilerin ders programında en fazla yere sahip olan  Türkçe, Matematik ve Yabancı Dil derslerinin daha kolay öğrenilmesi ve uygulanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni bir karara imza attı. Göreve geldiği günden bu yana eğitimde fırsat eşitliği ve okul öncesi eğitimin önemine vurgu yapan Bakan Özer, Türk eğitim sisteminin en temel taşlarından olan derslerde bazı değişikliklerin yapılacağının sinyallerini verdi. MEB’in yapacağı değişiklikler ile birlikte  öğrencilerin bu derslerde ortaya çıkan eksikliklerinin yeni öğretim teknikleriyle ortadan kaldırılması amaçlanacak. Bakan Özer, Matematik dersinde özellikle öğrenmek yaklaşımının değiştirileceğine dikkat çekerek TÜBİTAK ve üniversitelerle ortak bir çalışma yürütüleceğini ifade etti. İşte Okullarda Türkçe, Matematik ve Yabancı dil dersleri için alınan karar…

” Zorlu Bir Ders Olmaktan Çıksın”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematik derslerinin daha keyifli hale gelmesi ve öğrenmeyi kolaylaştıracak yeni bir proje üzerinde son aşamaya gelindiğini duyurdu. TÜBİTAK ve üniversiteler ile ortaklaşa yürütülen çalışmada matematik dersinin soyut bir dersten çıkarılması ve günlük yaşam becerilerine uyarlanarak kalıcı bir öğrenmenin sağlanması amaçlanıyor. Bakan Özer yaptığı açıklamada ” Matematikteki öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz.” ifadelerinim kullanarak öğrencileri soyut bilgi yığınından kurtararak o bilgileri hayatta pratik şeylere dönüştürerek kalıcı öğrenmenin sağlanacağını vurguladı.

Yabancı Dil Dersinde Eksiklikler Giderilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkçe, yabancı dil ve matematik dersinde kalıcı öğrenmeyi destekleme amacıyla birçok yenilik uygulamaya başlayacak. Bu kapsamda müfredatta uzun ders saatlerine sahip olan yabancı dilde okuma, anlama, dinleme ve yazmak olmak üzere 4 temel becerinin öğretilmesi konusunda eksiklikler giderilecek. Bakanlık yeni öğretim tekniklerinin geliştirilmesi ve yabancı dil dersine yeni dinamikler kazandırılması için çalışmalara kısa süre içerisinde başlayacak.

Türkçe Dersi İçin Kütüphanelerde Etkinlikler Yapılacak!

Türkçenin öğretimi ve okuma kültürünün geliştirilmesi için Bakanlık çalışmalarına hız verdi. Yakın zamanda Türkiye genelinde başlatılan ” Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi ile birlikte tüm okullara öğrencilerin yararlanabilmeleri için kütüphane yapılmıştı. İkinci aşamada öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması ve kelime dağarcıklarının geliştirilmesi konusunda planlamalar yapıldı. Bu kapsamda kütüphanede yürütülecek etkinlikler ile birlikte öğrencilerde okuma alışkanlığı kazandırılması amaçlanacak.

“Sürekli Bir Öğrenme Sağlanacak”

Türkçe, yabancı dil ve matematik dersleriyle ilgili hazırlanan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Mahmut Özer, Türkçe ve yabancı dilin yanında matematik derslerinin de keyifli hale gelmesi için son aşamaya gelindiğini vurguladı. TÜBİTAK ve üniversitelerin işbirliği ile beraber matematik soyut bir ders olmaktan çıkacağını hatırlatan Özer, günlük yaşam becerilerine uyarlanacak kalıcı bir öğrenmenin sağlanacağını dile getirdi. Matematik de öğrenme yaklaşımını değiştireceklerini söyleyen Özer ” Öğrencilerimiz, projelerini geliştirecek, alacakları geri dönütlerle projeyi sürekli geliştirecek ve böylece sürekli bir öğrenme sağlanacak.” dedi.

 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.