Minneapolis valisi göz altına alınan CNN muhabiri için özür diledi! Canlı yayında tutuklanan muhabir yayın yapmaya devam etmişti… Serbest bırakılan muhabir ilk açıklamasını yaptı, “İçim rahat”

CNN International’in siyahi muhabiri Omar Jimenez, Minneapolis genelinde George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen eylemleri kaydetmek için bölgede yayın yapıyordu. Canlı yayındayken polis tarafından göz altına alınan genç muhabir yayın yapmaya devam etti ve o anları anlattı.

Sadece Omar değil, CNN’in bütün ekibi canlı canlı kelepçelendi. Sanki basın mensubu değil de teröristmiş gibi, katilmiş gibi işte böyle kelepçelenmişlerdi… O anlarda kameranın açık olduğunu bilmeyen polis, bütün dünyanın gözü önünde basını böyle susturmak istedi…

Olayın ardından CNN International’in iletişim ekibi, Twitter hesapları üzerinden gazetecilerinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Eski polis şefi, şimdinin CNN suç analisti Charles Ramsey, tutuklamaların usulsüz olduğunu iddia ederek, hiçbir anlam ifade etmediklerini söyledi. Devletin bu tutuklama yüzünden başının çok ağrıyacağını söyleyen Ramsey, “Muhabir kendini tanıttı, kimliğini polislere gösterdi, polisin muhabire engel olmaması gerekirdi. Bu polis birliğini yöneten kişi kim bilmiyorum ama kesinlikle sorumluluk almaktan uzak birisi” dedi.

Amerika yerel saatiyle 05.09 sularında göz altına alınan CNN muhabiri Omar Jimenez, bölgede muhabirlik yapmak için görevlendirilmiş, ve polis ekiplerine kimlik bilgilerini vermişti. Ancak bütün bu bilgileri gören polis memurları sadece muhabiri değil, onunla beraber orada bulunan herkesi göz altına aldı. 

Canlı yayında tutuklanan Jimenez, gazeteci olduğunu tekrar hatırlattı ve polis ekiplerinin isteği yönünde hareket edeceğini söyledi. Kendisiyle beraber 4 kişilik bir ekiple çalıştığını belirten Jimenez, polisin “tutuklusun” ikazına “neden tutuklanıyoruz efendim?” cevabını vermekle yetindi. Bütün dünyanın gözü önünde kelepçelenen sadece CNN muhabiri değildi, basındı. Basın hak ve özgürlükleri işte bu şekilde kelepçelendi.

Olayın sosyal medya aracılığıyla viral olması üzerine konuya dahil olan Minnesota valisi, CNN ekibinden ve yetkili kişilerden özür dilediklerini belirtip, yaşanan bu talihsizliğin bir daha tekrarlanmayacağı konusunda basını temin etti. CNN Yönetim Kurulu Başkanı Zucker, Minnesota Valisi Walz’la olay hakkında görüştü ve Walz, yaşananların kabul edilemez olduğunu yineledi.

Minnesota valisinin bu yöndeki açıklamalarının ardından canlı yayında tutuklanan gazeteci Omar Jimenez ve beraberindeki basın mensuplarının serbest bırakıldığı açıklandı.

Serbest bırakılan Omar Jimenez, kısa süreli tutukluluğunun ardından başından geçenleri anlatırken, “insanların bütün bu olanları gördüğü için  kendimi rahat hissediyorum” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: