Son dakika haber oku, Haber oku!

Merkez Bankası bu sefer de pas geçebilir

0 2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 17 Mart Perşembe günün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında belirleyecek. Son faiz indirimini Aralık ayında 100 baz puan olarak gerçekleştiren ve gecelik faizi yüzde 14’e çeken Merkez Bankası, karar metinde 2022 yılı ilk çeyreğini işaret etmişti. Karar metninde arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verildiği belirtildi. Metinde 2022 yılının ilk çeyreğinde para politikası çerçevesinin gözden geçirileceği ifade edildi.

YENİ RİSKLER

2021 yılı Eylül ayında başlayan indirimlerle faiz yüzde 19’dan yüzde 14’e çekildi. Faiz indirimi döviz kurlarını yukarı yönlü hareketlendirdi. Merkez Bankası direkt müdahaleler yapsa da kurlar yükselişini sürdürdü. Artan enerji fiyatları, enflasyondaki yükseliş ve ‘kur korumalı mevduat’ uygulaması Merkez Bankası’nın önündeki önemli mayınlar olarak gösteriliyor. Bu ayki toplantı birçok yönden kritik önem taşıyor. Yüzde 54.4 ile 20 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Rusya ve Ukrayna savaşı etkisiyle yükselen enerji fiyatları ve 15-16 Mart’ta ABD Merkez Bankası’nın Faiz artışına başlayacak olma ihtimali, Merkez Bankası’nın bu ayki faiz kararını kritik bir noktaya taşıyor. Diğer yandan TL’de hızlanan değer kaybı ile kur korumalı mevduatın bütçe üzerinde oluşturduğu fay hattının derinliği her geçen gün artıyor.

Ortaya çıkan yeni riskler rağmen, analistler, Merkez Bankası’nın aralık ayında işaret ettiği gibi yılın ilk çeyreğinde faizlere dokunmayacağını öngörüyor.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.