Meksika’da Maya döneminden kalma en eski yapıt bulundu

Havadan ve uzaktan yapı algılama teknolojisini kullanan bilim insanları, antik Maya uygarlığı tarafından inşa edilmiş bilinen en eski ve en büyük yapıyı tespit ettiler. Meksika’nın Tabasco Eyaleti’nde Antik Maya uygarlığı döneminden kalma M.Ö. 800-1000 yıllarına ait devasa dikdörtgen alan bulundu.

“AYİN YAPILIYORMUŞ…”

Meksika’daki arkeologlar, bu çarşamba günü Antik Maya uygarlığı döneminden kalma dikdörtgen alan bulduklarını, buranın kil ve topraktan yapıldığını, ve burada Mayalıların dini ritüellerini yerine getirdiğini açıkladılar.

Guatemala sınırına yakın Aguada Fenix’te bulunan yapı, yaklaşık 400 metre genişliğinde ve 1500 metre uzunluğunda. Toplam kapladığı alan, Mısır’ın M.Ö. 3000 yıllarında inşa edilmiş Büyük Giza Piramidi’nden daha büyük. 

“ERKEN DÖNEM MAYA KÜLTÜRÜNDE HİYERARŞİ YOKTU”

Araştırmacılar, dini ritüellerin yapıldığı alanda herhangi bir hiyerarşik sembolle karşılaşmadıklarını söyleyip, erken dönem Maya kültüründe krallık veyahut aristokrasi gibi kavramların olmadığını; Mayalıların birlikte iç içe yaşadığını belirtti. Ancak daha sonraları Mayalıların mutlak monarşiyle yönetimiyle biliniyor.

LİDAR SİSTEMİYLE BELİRLENDİ

Nature Dergisi’nde yayınlanan makaleyi kaleme alanlardan Arizona Üniversitesi’nden arkeolog Takeshi Inomata, “Yukardan baktığınızda normal bir alana bakıyormuş hissini uyandırması normal, ancak bölgeyi lidar* sistemiyle çizdiğimizde eşine az rastlanır dini ritüel yapıtıyla karşılaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. (Lidar: üç boyutlu harita çıkarmaya yarayan sistem)

Inomata, “Yapının çevresinde birçok Mayalının ayin için toplanması ve bölgeye ayinde kullanılan parçaları bırakması oldukça muhtemel.” 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: