Meksika’da 43 öğrenci ve öğretmen tam 6 yıldır kayıp…

Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador salı günü yaptığı açıklamada, ülkede 2014 yılında ortadan kaybolan 43 öğrenci ve öğretmenin soruşturmasını tamamlamak için orduyla işbirliği yaptığını duyurdu.

Uluslararası kamuoyu kalıntıları hala aranan 43 öğretmen ve öğrencinin, uyuşturucu çetesi tarafından öldürüldüğünü düşünüyor. Ancak bundan daha korkunç olanıysa, polisin uyuşturucu çetesiyle bu katliamda ortaklaşa çalışması ve polisin çeteden rüşvet yemesi…

2018 yılında iktidara gelen Obrador, davayı neticelendireceğinin sözünü verdi ve bu da kendinden önceki Cumhurbaşkanı Pena Nieto yönetiminin eleştiri yağmuruna tutulmasına neden oldu. Nieto bu soruşturmayı sürdürmek istedi mi? Yoksa istemedi mi? Yoksa, tıpkı Meksika polisine yönelik çirkin iddiaların aynısı eski Meksika Cumhurbaşkanı için de geçerli miydi? Nieto, uyuşturucu kartellerinden rüşvet yiyor muydu?

Eski hükümet olayın uyuşturucu çetesi tarafından gerçekleştiğini doğrulamış, ancak katliamın yanlışlıkla olduğunu savunmuştu. Nieto hükümeti, ülkedeki uyuşturucu örgütünün, rakip çetenin elemanları sandığı öğrencileri yanlışlıkla katlettiğini iddia ediyordu.

Ancak resmi olmayan kaynaklara göre, bölgede sadece bir öğrencinin cesedi bulunabildi. Diğer 40 küsür öğrenci ve öğretmene ne olduğu hala bilinmiyor.

Meksika’nın mevcut Cumhurbaşkanı Obrador, “Bu bizim en büyük yaralarımızdan biri. Meksika’nın marka değerini zedeleyen ve asla unutulmayacak katliam. Sessizlik ve suskunluk hiçbir işe yaramayacak” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: