Son dakika haber oku, Haber oku!

MEB tatil takvimini açıkladı! (2022) Nisan ayında yapılacak ara tatil 9 gün sürecek!

0 4

Okullarda yüz yüze eğitim öğretim faaliyetleri ikinci dönemin başlamasıyla sürüyor. Pandemi sonrasında ilk kez okullar 5 ay üst üste açık kalırken, aileler ve öğrenciler ikinci dönem yapılacak ara tatil tarihlerine ulaşmak istiyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, daha önce yaptığı açıklamalarda Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı tavsiyeleri dikkate alınarak okulların ikinci dönem de açık kalacağı bilgisini paylaşmıştı. Kış aylarının sona ermesi ve hava sıcaklıklarının yükselişe geçmesi ile tatil planları erkenden yapılmaya başlandı. Nisan ayında yapılacak tatili fırsat bilen aileler ve öğrenciler tatilin kaç gün süreceğini merak ediyor.  MEB 2021-2022 tatil takvimi belli oldu. İkinci dönem yapılacak ara tatil 9 gün yapılacak. İşte konuyla ilişkin tüm detaylar…

İkinci Dönem Ara Tatili 9 Gün Sürecek!

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvim dikkate alındığında ara tatil 8 Nisan Cuma günü okulların kapanmasıyla başlayacak. 18 Nisan’da okulların açılmasıyla ikinci dönem ara tatili sona erecek. MEB’in açıkladığı tarihlere göre 11-15 Nisan tarihleri arasında uygulanacak ara tatilde öğrenciler hafta sonu dahil olmak üzere  toplam 9 gün boyunca dinlenme fırsatı yakalayacak.

Okullar 17 Haziran’da Kapanacak!

Ara tatilin ardından öğrenciler yaklaşık 2.5 ay boyunca eğitim öğretim faaliyetlerine devam edecek. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran Cuma günü karnelerin alınması ile birlikte sona erecek. Bir sonraki dönemin eğitim öğretim takvimi henüz açıklanmadı. Bu sebeple yaz tatilinin kaç gün süreceği bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz sene okullar 18 Haziran’da kapanmış ve 6 Eylül’de yüz yüze eğitim faaliyetleri başlamıştı. Öğrenciler yaz tatilinde toplam 90 gün tatil yaptı.

Ara Tatilin Tarihi Değişmeyecek!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların kapanmayacağına yönelik bir açıklama yaptı. Okulların kapalı olmasının bir çözüm olmadığını vurgulayan Özer, tüm dünya ülkelerinin okulların açık kalması için ciddi bir çaba sarf ettiğinin altını çizdi.

Yarıyıl tatilinde okulların kapalı olduğunu ama vaka sayılarının pik yaptığının üzerinde duran Özer, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edeceklerinin sinyallerini verdi. Açıklamasının devamında öğrencilerin 11-15 Nisan tarihleri arasında ara tatil yapacaklarını söyleyen Özer, ara tatilin öne çekilmesi veya ertelenmesi gibi bir durumun olmadığını söyleyerek sözlerini noktaladı.

MEB’den Kritik Devamsızlık Kararı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen yazıya göre covid-19 salgını devam ettiği süre boyunca, kronik rahatsızlığı sağlık kurulu raporu ile belgelenene öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı bulunan çocukların, velilerin yazılı talebi dikkate alınarak devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacak. Kronik rahatsızlığı ve özel eğitim ihtiyacı bulunan öğrencilerin velileri, eğitim alınan okulun yönetimine yazılı başvuruda bulunarak devamsızlıktan muaf olması sağlanacak.

“Tüm Sınıfları Kapalı Olan Okulumuz Bulunmamaktadır”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziantep ziyaretinde yüz yüze eğitimle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerdiği kriterleri yerine getireceklerini kaydeden Bakan, bu dönemi de yüz yüze eğitim olarak nihayetlendireceklerini vurguladı. Bugün itibarıyla covid salgını ya da teması dolayısıyla tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okulun bulunmadığını hatırlatan Özer ” Okullarımız her türlü tedbiri alarak bu süreçten de başarılı bir şekilde çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Sınav Takvimini Yayınladı!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren milyonlarca öğrenci 2022 yılında yapılacak sınavlara katılım gösterecek. Ortaokul 8. sınıf öğrencileri Liselere Geçiş Sistemi kapsamında LGS’ye, lise 12. sınıf öğrencileri ise üniversiteye sınavı olarak da bilinen YKS oturumlarına katılacak. Aynı zamanda ortaokul ve lise öğrencileri için bursluluk sınavları düzenlenecek. İşte 2022 yılında yapılacak sınavların tarihleri;

Mahmut Özer Müjdeli Haberi Öğretmenler İçin Duyurdu!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Dün gece itibarıyla Öğretmenlik Meslek Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özer, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte uzman öğretmen veya başöğretmen unvanına sahip olanların kanunun sağladığı haklardan yararlanacağını ifade etti. Kanuna göre uzman öğretmen ve başöğretmen unvanına sahip olanların eğitim öğretim tazminatı yükseltiliyor. Uzman öğretmenlere ödenen tazminat yüzde 20’den 60’a, başöğretmenlere ödenecek tazminat ise yüzde 40’tan 120’ye çıkıyor.

 

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.