Son dakika haber oku, Haber oku!

Mazhar Alanson kimdir? Mazhar Alanson kaç yaşında ve nerelidir? Mazhar Alanson biyografisi…

0 25

Ünlü müzikçi Mazhar Alanson kaç yaşında olduğu sevenleri tarafından merak ediliyor. Mazhar Alanson Ankara doğumlu olup, Mazhar- Fuat- Özkan yani MFÖ kümesinin vokalisti olarak tanınır. Başarılı küme MFÖ, yıllardır hiç ayrılmayan herkes tarafından sevilerek dinlenilen bir kümedir. Herkesin merak ettiğiMazhar Alanson kaç yaşında ve nereli olduğu araştırılıyor. Mazhar Alanson kimdir? Mazhar Alanson kaç yaşında ve nerelidir?Mazhar Alanson kaç yaşında? Ayrıntılar haberimizdedir…

MAZHAR ALANSON KİMDİR?

Mahmut Mazhar Alanson, ya da bilinen ismiyle Mazhar Alanson 13 Şubat 1950 Ankara doğumludur. Türk müzikçi, gitarist, kelam muharriri ve oyuncu. Mazhar-Fuat-Özkan kümesinin vokalisti olarak tanınır.

Solo Mesleği :

1995’te Mazeretim Var Asabiyim ben albümünden sonra MFÖ müzikal çalışmalarına orta verince, Mazhar Alanson solo mesleğine başladı. 1998’de oynadığı “Her Şey Çok Hoş Olacak” sinemasının film müziklerini yaptı. Sami Özer, Cem Yılmaz üzere sanatkarların eşlik ettiği albümde “Bu Ne Biçim Kıssa Böyle” ve “Bir Vakitler Fırtınalar Estitirdim” müzikleriyle dikkat çekti. 2001’de Komiser Şekspir sinemasının soundtrack’inde “Bir Sonsuz Yağmur Yağsa” müziğiyle katıldı.

2000’de ikinci solo albümü Türk Lokumuyla Tatlı Düşler albümü çıktı. Albüme küme arkadaşları Fuat Güner ve Özkan Uğur’un dışında tekrar Sami Özer ve Cem Yılmaz üzere sanatkarlar eşlik etti. Daha evvel Tarkan’a verdiği “Yandım”, “Ah Bu Ben” ve “Jazz (New York Sokakları 5)” müziklerine klip çekti. 2009’da Nil Karaibrahimgil’in “İlla” müziğine vokaliyle eşlik etti.

Sinema Mesleği :

1988’de birinci sineması Arkadaşım Şeytan’da başrol oynadı. Atıf Yılmaz’ın fantastik sinemasında Alanson’un oynadığı Fatih karakteri müzisyenlikte başarılı olamamış, ünlü olmak için ruhunu şeytana satan biridir. Ali Poyrazoğlu ve Yaprak Özdemiroğlu ile başrolü paylaştığı bu sinema, başarılı olmuş ve Alanson’un sinema mesleğini açmıştır. Sinemaya ayrıyeten “Doldum Doldum” ve “Hep Bu türlü Sev” üzere daha evvel yayınlanmamış müzikleri kümesiyle bestelemiştir.On sene sonra direktörlüğünü Ömer Vargı’nın yaptığı “Her Şey Çok Hoş Olacak” sinemasında Mazhar Alanson, başrolü Cem Yılmaz ve Ceyda Düvenci’yle paylaşmış, sinemanın müziklerini de yapmıştır. Bu sinema, Türk sinemasında seyirci rekoru kırmıştır. Sinema, Türk sinemasının en başarılı yapıtlarından biri olarak gösterilmektedir.2006’da tekrar Cem Yılmaz’la, bu sefer onun babası rolünde Hokkabaz sinemasında oynadı ve sinema tekrar seyirci rekorları kırdı. 2009’da da Erdal Murat Aktaş’ın yönettiği Sulhi Dölek’in yazdığı Kirpi sinemasında İtimat Kıraç ile oynadı.

Eurovision Müzik Yarışı ve MFÖ

MFÖ olarak Türkiye’yi yurtdışında iki sefer temsil etmişlerdir. Türkiye’yi Erovizyon müzik yarışında birinci temsil ettiği 1985 yılında sunucunun Mazhar Fuat Özkan ismini okuyamadığından kümeye kısaca “MFÖ” olarak hitap etmesiyle 1985’ten sonra küme MFÖ ismiyle da tanınmaya başlamıştır. İsveç’in Göteborg kentinde Didai Didai Dai isimli parçayı seslendiren küme, bu yarışta 14. olmuş, 1988’de İrlanda’nın Dublin kentinde yapılan yarış da ise 15. olmayı başarmıştır. Turgut Özal, o periyotta bunu şu sözlerle medyaya duyurmuştur: “Artık Erovizyon müzik yarışının taraflı olduğunu öğrenmiş olduk”.

İnanışları :

Mazhar Alanson müzik kelamlarına de yansıttığı üzere değişik inanç sistemlerine ilgisiyle de bilinmektedir. Bunlardan biri Budizm’dir. Cem Yılmaz ile yaptığı bir Hindistan gezisi ve Fuat Güner ile yaptığı Çin gezisinden sonra Budizmi araştırmaya başladı. Solo albümünde yer alan “Hindistan” müziği ile de görüşlerini aktarmaktadır.

Asıl merakı tasavvuf olarak Mazhar Alanson kendisini “tasavvuf hayranı” olarak tanımlamıştır.1994’te birinci defa umreye giden Alanson, şu ana kadar 5 defa umreye gitmiştir ve bundan manevi lezzet aldığını belirtmiştir. “Yandım” müziğini da Mekke’de yazdığını açıklamıştır.Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun ise Mazhar Alanson’u bazen öbür istikametlerini kapamak için maneviyatını kullanması ile eleştirmiştir ve ikili ortasında bir polemik çıkmıştır.

Özel Hayatı :

Birinci eşi Hale Alanson’la 1970’de devlet konservatuvarında tanıştıktan sonra 1972’de evlendi.[9] Türküz Türkü Çağırırız albümünde 2 müziğin vokallerinde yer aldı. Çiftin birinci çocuğu Eda Alanson oldu. Eda Alanson Radikal2’de gazetecilik ve metin müellifliği yapmaktadır. İkinci çocukları ise Hilmi Alanson oldu.

Mazhar Alanson daha evvelce tanıştığı Biricik Suden ile 2002’de çıkan solo albümü vaktinde arkadaşlıklarını ilerlettiler. Tıpkı yıl Mazhar ve Hale Alanson çifti ayrıldı. Bir sene sonra da Mazhar Alanson ve Biricik Suden evlendi.

MAZHAR ALANSON KAÇ YAŞINDA?

Mazhar Alanson 13 Şubat 1950 yılında Ankara’da doğmuştur. Mazhar Alanson 72 yaşındadır. Mazhar Alanson’un Instagram hesabı “mazharalanson” kullanıcı ismi olup 227 bin takipçisi bulunuyor.

Haberler.com – Gündem

Mazhar Alanson, Mfö, Gündem, Magazin, Haberler

Kaynak; Haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.