Marmara Üniversitesi akademisyeninden uyarı: “Aman bayramlaşırken kolunuzu kaptırmayın…”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinden Doçent Dr. Ali Murat Kırık, İhlas Haber Ajansı’yla yaptığı söyleşide, Türkiye’nin ramazan bayramına COVİD-19’un gölgesinde girmesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ali Murat Kırık, bu zor dönemde sağlıklı bayramlaşmanın nasıl yapılacağı önerisinde bulunup, internet tehlikesinden bahsetti.

Sağlıklı bayramlaşma nasıl yapılır?

Türkiye’de internet kullanım süresinin 7 saatten 10 saate çıktığını söyleyen dijital araştırmacı Kırık, sağlıklı bayramlaşmanın nasıl yapılacağına dair kısa ve öz tavsiyelerde bulundu. Kırık, “Sanal tebriklerin, mesajların, WhatsApp mesajlarının toplu olarak gönderilmesi her bayramda karşılaşılan bir durumdur. Ancak özellikle gönderilen toplu mesajlar bayramların manevi dokusunu zedelemekte ve soğuk bir iletişim gerçekleşmesine sebep olmaktadır.” dedi

“AMAN BAYRAMLAŞACAĞIM DİYE KOLUNUZU KAPTIRMAYIN…”

Toplu Whatsapp mesajlarından ziyade sesli konuşmanın, en azından bu dönem için daha sağlıklı olacağı vurgusunda bulunan Doç Dr. Kırık, internet kullanımının artışıyla “nomofobi” gibi yeni psikolojik hastalıkların türediğine dikkat çekti. Kırık, yeni tip dolandırıcıların (DOVİD-20-Dolandırıcı virüsü-2020) internet üzerinde konumlandığına değinip, internet kullanıcıları için bir dizi önemli mesajlar verdi. Kırık, “Özellikle bu uygulamaların güvenlik açıkları ve verilen erişim izinleri izinsiz bir şekilde rehbere, fotoğraf ve video galerine erişim sağlayabilmekte kişisel verilerin çalınmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca uygulamaların gelişigüzel bir şekilde uygulama dükkânları dışından indirilmesi de oltama saldırılarına zemin hazırlamaktadır. Özellikle bayram mesajı kisvesi altında gelen linklere tıklanmamalı, dolandırıcıların oluşturduğu yardım kampanyası iletilerindeki linklere tıklanmamalıdır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: