Kredi Faiz İndirimi Sonrası

Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank kredi faiz oranları indirimi ile vatandaşların konut ve taşıt sahibi olmasına yardımcı oluyor. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74’e düşürmesi insanları büyük ölçüde kredi çekip konut ve taşıt sahibi olmaya teşvik etti. Maddi anlamda piyasayı canlandırması düşünülen kredi faiz indirimi halk tarafından büyük ilgi gördü. İnsanlar bankalara başvururken maalesef bazı fırsatçılar da her zaman olduğu gibi boş durmadı.

Konut ve taşıt sahibi bazı kişiler kredi faiz indirimi sonrasında bu mallara büyük bir talep artışının olacağını anlayıp kendi sahip oldukları konut ve taşıtların fiyatlarında oynama yaparak fiyatları yukarı çektiler. Bazı online satış platformları faiz indirimi sonrası kitlendi. Bazı kişiler konut almanın bazıları da konut fiyatını arttırıp satmanın derdine düştü. Zaten halihazırda el yakan ikinci el araba fiyatları iyice şişirilerek satılmaya çalışılıyor. Maalesef bu durum insanların taşıt veya konut sahibi olmasını engelliyor. Bu tür kredi faiz indirimine karşılık mal sahiplerinin fiyatları yukarı çekilmesi sonucu insanlar mağdur ediliyor.

Buna benzer olarak Covid-19 yüzünden sokağa çıkma yasakları yeni yeni uygulanmaya başladığı zamanda spor ekipmanlarının (özellikle de ağırlık) satışları da önemli ölçüde artmıştı. Bunun sonucunda bu ürünlerde %307’lik artış gözlemlenmişti. Bunun dışında gıda, dezenfektan gibi zorunlu ihtiyaçlardaki fiyat artışını söylemeye gerek yok gibi çünkü çoğu insan bunu hala hissediyor. Hem satıcıların keyfi fiyat arttırışları hem de enflasyon sonucu fiyat artışları tüketiciyi zor duruma sokuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: