Körfez’de petrol sızıntısı

İran’da facianın eşiğinden dönüldü.

İran donanmasından bir yetkilinin, Körfez Denizi’nin kuzey kısmında, yaklaşık 6 kilometreye sıçramış petrol sızıntısının temizlendiğini, bölgede yeniden güvenliğin tesis edildiğini açıklaması, bir nevi İran’da facianın eşliğinden dönüldüğünü ortaya çıkardı.

İran’da petrol kaynaklı yangın ve patlama olayları, son bir ay içinde sıklıkla yaşanır hale geldi. En son, ülkenin iç kesimlerinde bir yerde faaliyetini sürdüren petrokimya tesisi patlamış, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı söylenmişti.

İran Buşehr Eyaleti Liman ve Denizcilik Genel Müdürü Sivaş Ercümenzade, devlete bağlı IRNA Haber Ajansı’na verdiği demeçte, yangın sebebinin araştırıldığını belirtti.

Temizlik işlemleri, Körfez Denizi’nin kuzeyindeki Abuzer üretim tesislerine yakın bir yerde düzenlendi. İran’ın en zengin petrol kaynaklarında, petrol sızıntısı yaşanması, kısa süreliğine de olsa hükümeti endişelendirdi. Çünkü Abuzer petrol tesislerinde çıkacak yangın, İran’ı derinden etkileyebilir. Ülkeyi onlarca yıl geri atabilir. Hatta rejim değişikliğine bile neden olabilir. İran ekonomisi, enerji bağımlılığını kırmadığı sürece Abuzer gibi stratejik noktaların siyasi karşılığı olmaya devam edecektir.

Başka bir İranlı yetkili, petrol sızıntısının nereden kaynaklandığını çözümlemenin oldukça zor olduğunu söyledi. Bölge üstünde sadece İran’ın değil, başka ülkelerinde üretim tesisleri var. Ve büyük ihtimalle, petrolün su altı boru hattından sızmış olabileceği düşünülüyor.

Karga Adası’nın 75 kilometre uzaklığındaki Abuzer petrol üretim sahasında günlük 195 bin ila 220 bin arası petrol varili kapasitesine sahip. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: