KADIN X ŞİDDET

Dünyada her 3 kadından 1’i şiddete maruz kalıyor. Peki şiddet nedir ? Şiddet, bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü tutum ve davranıştır. Şiddeti 4 ana başlıkta inceleyebiliriz :

1) Fiziksel Şiddet : Tokat atmak, itelemek, tekmelemek, bir nesneyle vurmak , bir şey fırlatmak gibi kişinin bedenine verilen her türlü zarardır. Araştırmalar gösteriyor ki ; Dünya’da kadınların %38’i yakın partnerleri tarafından öldürülüyor. Her 10 kadından 1’i hamileyken fiziksel şiddete maruz kalıyor. Bunun yanı sıra bu kadınların partnerleri cinnet geçirdim veyahut sarhoştum gibi bahanelerin arkasına sığınıyor. Unutmamız gerekir ki şiddet bir cinnet geçirme hali değildir ve alkol kullanımı kişinin kendi seçimidir.

2) Psikolojik Şiddet : Hakaret etmek, aşırı kıskançlık yapmak, tehdit etmek, kişinin kendisini ifade etmesini engellemek, özgürlüğünü kısıtlamak ve giyilmesine karışmak gibi fiziksel bir baskı uygulamaksızın uygulanan her türlü söz ve davranıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların %44 ünün psikolojik şiddette maruz kaldığını görüyoruz.

3) Ekonomik Şiddet : Çalışmaya veya çalışmamaya zorlamak, kişinin parasına ve banka kartına el koymak, kişiyle ailenin gelir ve giderleri hakkında bilgi paylaşmamak gibi ekonomik baskı içeren her türlü tutum ve davranıştır. Yine bir araştırmaya göre boşanmaların %40’nın evliliğin ilk 5 yılı içinde ekonomik şiddetten kaynaklı olduğu belirtildi.

4) Cinsel Şiddet ; kadınları istemediği yerde , şekilde veya zamanda cinsel ilişkiye zorlamak, kadını çocuk doğurmaya veya doğurmamaya zorlamak, fuhuşa zorlamak, cinsel organlara zarar vermek, kişiyi cinsel yönden aşağılamak gibi davranışlarla kişinin cinselliğini kontrol etmeye çalışan her türlü davranıştır. Özel bir anket çalışması sonucunda kadınların ilk cinsel birlikteliklerini zorla yaşama oranları Bangladeş %30 , Nijerya %24, İran’da %17 gibi üzücü rakamlardır. Ev içi şiddetin yatak odası ve salondaki oranı %80’e yakınken kadınlar mutfakta neredeyse hiç şiddete maruz kalmıyorlar. Sebebiyse çok basit, kadının egemen olduğu asıl alan mutfaktır. Bunun yanı sıra ülkemize bakıldığında şiddette maruz kalan kadınlar ortalama 7 kere evi terk et edip tekrar evlerine dönüyorlar. Neden diye soracak olursanız %14’ünün cevabı “Erkektir döver de sever de” olmuştur . Birçoğu da mahalle baskısı altında hissedip geri dönmüştür.

Peki bu düzeni nasıl mı değiştireceğiz ? Öncelikle biz kadınlar anne olduğumuzda çocuklarımıza kadın olmanın da erkek olmanın da güç farklılığı olmadığını , cinsiyet farklılığı olduğunu ve kadın ya da erkek olmaktan ziyade insan olmayı öğreterek onlara şiddet uygulamayarak yola çıkarsak kadınların katili değil, kahramanı oluruz.

“Sana ruh üflendiğinde sen bir kadının katkındasın

Ağladığında bir kadının kucağındasın

Aşık olduğunda bir kadının kalbindesin

Ona güzel davran…” ( Anonim)

Kevser Kurtsatar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: