Son dakika haber oku, Haber oku!

İsrail, Rusya’yı eleştirmekten kaçınıyor

0 5

ABD Kongresi’ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin ve ABD yönetiminin baskılarına ve Kiev’in doğrudan talebine rağmen İsrail hükümeti Rusya konusunda Batı’ya benzer bir pozisyon aldı fakat Rusya’ya eleştiri yöneltmedi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması çağrısında bulunan İsrail hükümeti sükuneti sağlayacak bir diplomatik çözümün bulunması temennisini dile getirdi.

İsrail hükümeti bu konuda talep edilmesi halinde meseleye dahil olma ve katkı sunmaya hazır olduğunu belirtti. Bu çağrı İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Ancak İsrailli diplomatik kaynaklar, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile Alternatif Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Savunma Bakanı Benny Gantz’ın söz konusu Dışişleri Bakanlığı açıklamasını birlikte yazdıklarını bildirdi.

Kaynaklar bu formülün, hükümet ve Ulusal Güvenlik Konseyi içerisinde yürütülen çok sayıda arayışın ardından ortaya çıktığını belirtti. Açıklamada İsrail’in diplomatik süreci yeniden hâkim kılmak için çabalamaya devam ettiği ve ihtiyaç olması halinde Ukrayna’ya insani yardımlar sunmak için hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi. Bennett ve Lapid’in ‘çözüme ulaşılması halinde İsrail’in pozisyonları Batı’ya daha yakın olacak’ şeklindeki açıklamaları sayılmazsa İsrail, Ukrayna’daki krizin patlak vermesinden bu yana gelişmelerle ilgili açık bir pozisyon almadı ve sessizliğini korudu.

Kaynak: Haber7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.