İsrail polisi silahsız zihinsel engelli Filistinliyi öldürdü

İsrail polisiye sözcüsü, cumartesi günü Kudüs’ün mahallelerinden birinde silah taşıdığından şüphelendikleri bir Filistinliyi öldürdüklerini, daha sonrasında adamın silahsız olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Filistinli yetkililer ise öldürülen kişinin zihinsel sağlık sorunları olduğunu ileri sürdü.

“Devriye gezen polis birimleri, Filistinlinin elinde silaha benzer şüpheli bir şey gördü. Onu durdurmaya çalıştılar ancak aniden koşmaya başlayınca polisler adamın peşine düştü. Kovalamaca devam ederken polisler ateş açtı” dedi İsrail Polisiye Sözcüsü Micky Rosenfeld.

Rosenfeld, öldürülen adamın Doğu Kudüs sakinlerinden olabileceğini de ekledi.

Rosenfeld, adamın silah taşıyıp taşımadığına yönelik sorular sorulara cevap vermedi fakat İsrail’de faaliyet gösteren Kanal 13 Haber, öldürülen adamın silahsız olduğunu tespit etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saeb Erekat cinayeti Twitter’dan kınadı. Erekat,

“Doğudaki İsrail işgal kuvvetleri Kudüs’te, Filistinli zihinsel engelli Iyad Khayri’yi silah taşıdığı iddiasıyla öldürdü. Dünya İsrail’i yasaların üstünde bir devlet olarak görmekten vazgeçmedikçe adalet tecelli etmeyecek” ifadelerini kullandı.

İsrail Devlet Güvenlik Bakanı Amir Ohana, zihinsel engelli adamın cinayeti için Twitter’dan üzüntülerini dile getirdi ve olayla ilgili soruşturmanın başlatılacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: