İran’ın yeni tedbirleri yok artık dedirtti! Maske takmayanın vay haline…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz gün İranlılar için koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbir listesi yayınladı. Listede İranlılar için birçok “bağlayıcı” tedbir var. 

Örneğin maske takmayan yurttaşlar, devlet hizmetinden yararlanamıyor. Sağlık prosedürlerini es geçen işletmeler geçici süreliğine kapatılıyor. Buna benzer birçok tedbir yayınlayan Ruhani, İran’daki vaka sayısının ve ölüm oranlarının tekrar artışa geçmesi üzerine bu tip kararlar aldığını aktardı. 

Geçtiğimiz cumartesi günü kameraların karşısına geçip, virüsle mücadelede en güncel verileri basın mensuplarıyla paylaşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sedat Lari, son 24 saat içinde 2 bin 556 vaka kaydı yapıldığını; 148 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bununla birlikte, toplam vaka sayısı 235 bin 429’a yükselirken; hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 260 oldu.

İran’da geçen hafta pazar gününden itibaren halka açık kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmişti. Devlet başkanı Ruhani, buna benzer birçok bağlayıcı tedbirlerin, hastalığın en çok görüldüğü eyaletlerde uygulanacağını söylemişti.

Yine kameraların karşısına geçen Ruhani; bu kez, “Kamu çalışanları, maske takmayan vatandaşlara hizmet etmemeli. Ve maske takmayı reddeden kamu çalışanları evlerine gönderilmeli. Aldıkları rapor kabul edilmemeli. “İşe gelmedi” dilekçesiyle beraber ay sonu maaş bordrosuna yansıtılmalı.” dedi.

Enfekte olan hastaların, hasta olduğunu söylemesinin “dini bir görev” olduğunu söyleyen Ruhani, “Hastalığınızı saklayıp toplum içine karışırsanız kul hakkı yersiniz” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında, İran askeriyesi de koronavirüs tehditiyle mücadele ediyor. Temel askeri eğitimin verildiği birliklerde koronavirüsün yayılması üzerine, temel eğitim süresi bir aya düşürüldü. 

Son olarak; İran Devlet Başkanı Ruhani, maske kullanımı yapmayan ve öteki sağlık prosedürlerine uymayan işletmelerin bir hafta süreyle kapatılacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: